Letošní Eurovizi vyhrálo Švýcarsko s písní The Code od Nema

V letošním 68. ročníku Eurovize zvítězilo Švýcarsko. Reprezentoval jej zpěvák a rapper Nemo s písní The Code o cestě k poznání sebe sama jako nebinárního člověka, píše agentura Reuters. Skladba kombinovala prvky žánrů drum and bass, opery, rapu a rocku. Na druhém místě skončilo Chorvatsko a třetí byla Ukrajina. Česká republika se zpěvačkou Aiko se do sestavy původně 26 finalistů nedostala. Událost ve švédském Malmö poznamenaly protesty proti izraelské účasti v soutěži kvůli válce v Pásmu Gazy.

„Strašně moc děkuji,“ řekl 24letý Nemo po vyhlášení výsledků. „Doufám, že tahle soutěž dostojí svého slibu a bude se i dál zasazovat o mír a důstojnost pro každého člověka,“ dodal vítěz, který porazil finalisty ze 24 zemí a při finálovém večeru, jež se podle plánu protáhl ze soboty až do dnešních ranních hodin, vystupoval pro 180 milionů diváků z celého světa. Eurovize se letos zúčastnilo 37 zemí.

Nemo za úspěch pro svoji zemi získal ocenění – skleněný mikrofon – které však podle záběrů na sociálních sítích nedopatřením rozbil při oslavách vítězství na pódiu. „Neprolomil jsem jenom kód, ale podařilo se mi zlomit i trofej. A taky jsem si zlomil palec,“ řekl novinářům se smíchem Nemo na tiskové konferenci po skončení soutěže a odkázal se přitom na svoji vítěznou píseň The Code (Kód). „Ale dostal jsem novou, technicky vzato mám teď dvě,“ dodal hudebník.

Fanoušci Švýcarska v noci na dnešek neoslavovali jen v Malmö, ale i ve švýcarských ulicích, píše web stanice BBC, který sdílel fotografie z Bielu, jednoho z měst, kde se konalo venkovní promítání a následné oslavy vítězství.

Reprezentantka Česka Aiko, vlastním jménem Alena Shirmanova, se s písní Pedestal nedostala přes semifinále. Česká porota svých 12 bodů udělila ukrajinskému duu Jerry Heil a Alyona Alyona.

  Ukrajina chce požádat o vyloučení Ruska z Rady bezpečnosti OSN

Tradičně pompézní hudební přehlídku kromě slávy, kouřových a světelných efektů doprovodilo několik kontroverzních událostí. Jen několik hodin před zahájením finále v sobotních 21:00 SELČ byl vyloučen zástupce Nizozemska, zpěvák Joost Klein, podle agentury AP kvůli vyšetřování incidentu, které vede švédská policie na základě stížnosti ženské členky produkčního týmu.

V hostitelském městě Malmö se rovněž konaly avizované protiizraelské protesty kvůli válce v palestinském Pásmu Gazy, která začala loni 7. října teroristickým útokem radikálně islamistického palestinského hnutí Hamás na Izrael. Mnozí demonstranti nesli palestinské vlajky a transparenty s nápisem „Eurovize spojená genocidou“ s odkazem slogan soutěže „Spojeni hudbou“, píše Reuters.

Finálové vystoupení izraelské zpěvačky Eden Golanové se obešlo bez větších potíží, ačkoliv z hlediště se kromě potlesku a jásotu ozývalo i nesouhlasné bučení, stejně jako když verdikt izraelské poroty oznamovala přes vzdálené připojení zástupkyně Izraele. Golanová obdržela od mezinárodních porotců 52 bodů a průběžně se umístnila na 12. příčce, po přičtení hlasů diváků, kterých získala druhý nejvyšší počet, Izrael poskočil na celkové páté místo.

V hlasování veřejnosti zvítězilo Chorvatsko se 337 hlasy, Izrael byl druhý s 323 a Ukrajina třetí s 307. Švýcarsko obdrželo 226, zvítězilo však s celkovými 591 dohromady s hlasy mezinárodních porot. Británie byla jedinou zemí, která nedostala žádné hlasy veřejnosti.

Příští ročník Eurovize se bude konat v letošní vítězné zemi, tedy Švýcarsku.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com