Koruna k euru dál posiluje, je nejsilnější od září 2012

Česká měna dále posiluje vůči euru, ve čtvrtek se dostala na nejsilnější úroveň od září roku 2012. Koruna k 17:00 zpevnila k euru proti předchozímu závěru o sedm haléřů na 24,51 Kč/EUR. K dolaru naopak mírně oslabila, a to o dva haléře na 21,70 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza smazala část středečních ztrát.

Koruna už v pondělí zpevnila k euru na nejsilnější kurz od poloviny října 2012. Dnešní závěrečný kurz je nejsilnější od 13. září 2012. Česká měna vůči euru posiluje postupně zhruba od začátku loňského prosince. Za tu dobu zpevnila k euru o jednu korunu, protože loni 1. prosince závěrečný kurz činil podle Patria Online 25,51 Kč/EUR.

„Koruně prospívají spekulace na další zvyšování úrokových sazeb,“ sdělil analytik Komerční banky Michal Brožka. „Nicméně z hlediska jejího celoročního letošního vývoje jsme spíše skeptičtí. Očekávané utahování měnových politik v USA a eurozóně by na korunu mohlo doléhat silně negativně, zejména pokud se již ve druhé polovině roku bude více spekulovat na pokles českých úrokových sazeb,“ doplnil.

Burzovní PX ve čtvrtek stoupl o 0,12 procenta na 1428,92 bodu. Posílila většina hlavních emisí v čele s akciemi pojišťovny VIG. Vyplývá to z údajů na webu burzy.

Obchodování na pražské burze uzavřelo se ziskem devět z 11 emisí, které mají vliv na hodnotu indexu PX. Ztrácely pouze cenné papíry banky Moneta a telekomunikační společnosti O2 Czech Republic.

O více než procento si polepšily akcie rakouské pojišťovny VIG. Jejich závěrečný kurz 638,50 koruny byl o 1,19 procenta vyšší než při ranním otevření burzy. Dařilo se také cenným papírům skupiny Photon Energy, které zpevnily o 0,98 procenta na 41,20 koruny.

K růstu pražské burzy přispělo rovněž posílení akcií firmy ČEZ o 0,18 procenta. „Energetická společnost se většinu dne pohybovala mírně v minusu kolem hranice 810 korun, kde nacházela podporu. Krátce před koncem obchodování ale posílila a zakončila na 815 korunách,“ popsal vývoj ekonom Lukáš Novotný ze společnosti Wood & Company.

  Cena benzinu a nafty poletí dolů. Ale pod třicet korun se nedostanou

S poklesem zakončily den dva z hlavních akciových titulů. Cenné papíry Moneta Mone Bank zlevnily o 0,64 procenta na 93,15 Kč. Emise operátora O2 odepsala 0,37 procenta na 268 korun.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Čtvrtek kolem 17:00
Kč/EUR 24,58 24,51
Kč/USD 21,68 21,70

 

Zdroj: Patria Online

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..