Farský má problém z USA odstoupit od poslaneckého mandátu, řekl Blažek

idnes.cz

Poslanec hnutí STAN Jan Farský, který před týdnem odletěl na stáž do Spojených států, má podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka problém z USA odstoupit od poslaneckého mandátu notářským zápisem. Blažek v pořadu Partie televize Prima a CNN Prima News uvedl, že věc řeší Farský s velvyslanectvím ve Spojených státech a s ministrem kvůli problému komunikuje.

„Farský tím, že odcestoval, tak mandátu se nemůže vzdát notářským podpisem v USA. Zjišťuje, jak to udělat právně tak, aby se ho vzdal. Jak se český poslanec může vzdát mandátu když je v cizině. S tím se nepočítalo,“ uvedl v neděli Blažek v diskuzním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News.

Farský před odletem uváděl, že na důležitá hlasování koalice Spolu a PirSTAN ve Sněmovně přiletí. „Kvůli tomuhle let neplánuje a myslel, že to udělá v USA, je to asi velký právní problém. Pokud do týdne nenajdeme právnické řešení, tak bude muset přiletět,“ dodal ministr.

Poslanec se může vzdát mandátu podle sněmovního jednacího řádu dvěma způsoby, a to buď osobním prohlášením na plénu, nebo prohlášením sepsaným formou notářského zápisu.

Farský v týdnu uvedl, že se vzdá svého mandátu. Oznámil to poté, co ho k rezignaci vyzvalo předsednictvo hnutí Starostů a nezávislých. „Nechci komplikovat fungování vlády a našeho hnutí STAN. A tak vyslyším výzvu našeho předsednictva a složím mandát poslance,“ uvedl Farský.

Farský začátkem minulého týdne oznámil, že Fulbrightova komise podpořila jeho projekt a že získal prestižní stipendium. Vzdal se poslaneckého platu a pozice šéfa klubu STAN a přislíbil, že i ze stáže se případně vrátí na klíčová hlasování. Do Spojených států odletěl o víkendu. Opoziční politici obvinili Farského z pohrdání voliči, ale i podle představitelů vládních stran bylo jeho rozhodnutí špatné. Kritizoval ho také předseda vlády Petr Fiala.

  Policie v sobotu zaznamenala více než 30 otevřených restaurací

Podle serveru HlídacíPes Farský věděl již několik měsíců před volbami, že byl na několikaměsíční stáž přijat. Farský serveru řekl, že se rozhodl jí zúčastnit až loni v prosinci.

Ve volbách Farský získal silnou podporu voličů, jako lídr kandidátky v Libereckém kraji dostal 32,7 procenta přednostních hlasů. Jeho místo ve Sněmovně by mohla zaujmout ředitelka libereckého divadla F.X. Šaldy Jarmila Levko, která je podle webu www.volby.cz na základě výsledku voleb první náhradnicí koalice Piráti a Starostové.

Zdroj: https://www.idnes.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..