Ministerstvo zdravotnictví chce kvůli covidu opět zakázat návštěvy vězňů

seznamzpravy.cz/

Ministerstvo zdravotnictví chce kvůli koronavirové situaci znovu dočasně zakázat návštěvy ve věznicích.

Vyplývá to z materiálu, kterým by se dnes měla na žádost ministra Vlastimila Válka (TOP 09) zabývat vláda. Zákaz návštěv kvůli možnosti zavlečení koronavirové nákazy naposledy platil do loňského dubna, poté se podmínky postupně opět rozvolnily.

Ministerstvo hodlá návštěvy omezit mimořádným opatřením, a to s účinností od čtvrtka 27. ledna do 13. února – tedy na období, kdy předpokládá nejmasivnější šíření varianty omikron. Zákaz návštěv by se týkal jak odsouzených ve věznicích, tak i vazebně stíhaných, chovanců v detenčních ústavech i lidí v zařízeních pro zajištění cizinců.

„Ministerstvo zdravotnictví, Ministerstvo spravedlnosti i Ministerstvo vnitra jsou si vědomy toho, že zákaz návštěv v předmětných zařízeních není z psychologického hlediska dlouhodobě udržitelný, a proto je tento zákaz stanoven pouze na omezenou dobu. (…) Jakmile to epidemická situace dovolí, bude režim návštěv znovu obnoven,“ uvedl úřad v odůvodnění návrhu.

Cílem opatření je minimalizovat riziko, že nákaza pronikne za zdi věznic. Ministerstvo zdravotnictví v této souvislosti upozornilo na to, že za mřížemi často pobývají lidé s chronickými onemocněními, často senioři, lidé s imunitou oslabenou dosavadním způsobem života či nenaočkovaní lidé se zanedbaným zdravotním stavem. „Je velká pravděpodobnost, že při významném šíření nákazy v těchto zařízeních by došlo k nezanedbatelnému dopadu na zdravotní systém,“ podotkl úřad.

Zmínil také, že možnost dodržování preventivních hygienických a protiepidemických opatření je ve věznicích omezená: jednu místnost sdílí větší množství lidí, stejně tak WC nebo sprchy.

„Toto rozhodnutí respektujeme. Rodinné příslušníky, kteří už měli na dané období domluvený termín návštěvy, budeme informovat telefonicky, informaci zveřejníme také na sociálních sítích,“ řekla mluvčí Vězeňské služby Markéta Prunerová. Zároveň připomněla, že jako jedno z kompenzačních opatření lze i nadále využít možnost videohovorů vězňů a jejich blízkých přes platformu Skype.

  Češi netrpělivě vyhlížejí návrat 100 000 Ukrajinců, brzdí to nařízení Bruselu

Zákaz návštěv se nebude týkat advokátů a jiných úředních osob, například tlumočníků. Tito příchozí však musejí dodržovat předepsaná hygienická opatření, zejména používat respirátor po celou dobu návštěvy. „Zároveň je zřejmý předpoklad, že s probíhajícím povinným testováním zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných všechny tyto osoby podstupují pravidelné testování,“ poznamenalo ministerstvo.

V daném období bude Vězeňská služba muset umisťovat odděleně od ostatních vězňů jak odsouzené nakažené covidem, tak i vězně, u nichž existuje podezření na nákazu. Zároveň musí také nadále dodržet to, že ve věznici s ostrahou – tedy v mírnějším ze dvou typů věznic – nelze společně umístit vězně z vysokého a nízkého stupně zabezpečení. Mimořádné opatření ale bezpečnostnímu sboru povolí, aby v těchto věznicích dočasně společně ubytoval vězně z vysokého a středního stupně zabezpečení, nebo ze středního a nízkého stupně.

Odsouzený vězeň má běžně ze zákona nárok na tři hodiny návštěv v jednom kalendářním měsíci. Za vazebně stíhaným obviněným mohou návštěvníci přijít na 90 minut jednou za dva týdny a za chovancem detenčního ústavu nejméně na dvě hodiny, a to minimálně dvakrát do týdne.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..