Potíže na silnicích i železnici, lidé bez proudu. Vichr má až sílu orkánu

novinky.cz

Meteorologové v noci zaznamenali na Sněžce náraz větru o rychlosti 185 km/h, na Luční boudě a na Milešovce naměřili poryvy o rychlosti 145 km/h. Vichr a sníh komplikují dopravu po celém Česku, silničáři i hasiči vyjížděli ke spadaným stromům a větvím. Bez proudu zůstaly tisíce domácností. Silně foukat má podle meteorologů až do nedělního večera, v pondělí hrozí sněhové jazyky.

Kromě hor, kde rychlost větru odpovídala síle orkánu, v noci silně foukalo i v níže položených oblastech. Nárazy větru o rychlosti kolem 90 kilometrů naměřili meteorologové v Ústí nad Labem, Dukovanech či na pražském Karlově.

V Píšťanech na Litoměřicku se zřejmě při vlnobití způsobeným vichřicí potopila část mola i s lodí. Nikdo nebyl zraněn. ČTK to sdělil mluvčí krajských hasičů Petr Pelikus.

Potápěčům ze stanice Praha-Modřany se podařilo odříznout molo od lodi, která se nacházela v hloubce asi 8 metrů.

Silně foukat by podle meteorologů mělo v celé zemi až do nedělního večera. „V neděli ještě čekáme silný severozápadní až západní vítr s nárazy 70 až 110 kilometrů v hodině, na horách i kolem 130 kilometrů za hodinu. K večeru bude vítr od západu zvolna slábnout,“ stojí ve zprávě meteorologů.

V pondělí pak pracovníci ČHMÚ očekávají v důsledku kombinace čerstvého větru a nového sněhu v oblasti Šumavy a Krušných hor od vyšších poloh (nad 600 metrů) místy tvorbu sněhových jazyků, v horských polohách (nad 800 metrů) závějí.

V Libereckém kraji kvůli vichřici zastavily skiareály provoz některých lanovek. Skiareál Ještěd dočasně ukončil provoz lanovky Skalka, lanovka Černý vrch i dětský areál Bucharka jsou v provozu. Zastavena je i lanovka na Lysou horu v Rokytnici nad Jizerou.

Mimo provoz je také lanová dráha Špičák 2 ve ski aréně Jizerky. Mimo provoz je skiareál Kamenec, zakoupené skipasy mohou lyžaři využít v areálu Šachty. Provozovatelé to uvedli na svých webech.

  Arenberger navrhne, aby se venku a uvnitř mohli sejít jen dva lidé

Tisícovky domácností jsou bez elektřiny

Vichr, sněžení a spadané stromy si vybraly svoji obět i jinak, než jen neprůjezdnými silnicemi. Během nedělního dopoledne bylo bez proudu přibližně 31 tisíc domácností, jež odebírají energie od společností ČEZ a E.ON, v poledne se vlivem dalších větrných porivů celkový počet zvýšil na 53 tisíc odběrných míst bez proudu.

Poruchy na vysokém napětí přesáhly stovku případů.

Nejvíce poruch dopoledne evidovala společnost E.ON na pomezí jižních Čech a Vysočiny. Problémy jsou i ve Zlínském a Jihomoravském kraji, kde čeká na obnovení energií asi 7 tisíc domácností. Podle mluvčího Romana Šperňáka za poruchami stojí pády větví a stromů do vedení.

I pracovníci dodavatele ČEZ pracovali na odstranění závad, práci jim ale komplikovalo počasí.

„Na odstraňování poruch pracujeme, ale bohužel na mnoha místech stále silně fouká, takže se poruchy mohou stále objevovat,“ uvedla mluvčí společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

Ta v neděli odpoledne musela konstatovat smutnou statistiku: zatímco dopoledne se potýkalo v Pardubickém a Královehradeckém kraji s výpadky proudu asi 8500 domácností, po obědě to již bylo 17 500 odběratelů.

Spoje nejezdí nebo jsou zpožděné

Komplikace pociťují i dopravci. Některé spoje nevyjely vůbec, nebo jsou zpožděné. Jako například v železničním úseku Teplice nad Metují – Meziměstí, kde kvůli spadlému stromu do kolejiště očekávají třiceti až čtyřicetiminutové zpoždění.

Poškozené trakční vedení si vyžádalo přerušení dopravy v úseku Lanžhot – Kúty na trase Šakvice – Graz.

Provoz na železnici mezi Slovenskem a Českem zastavila na Břeclavsku trolej spadlá ve větru. Nikomu ze sedmdesáti cestujcích se nich nestalo, měli být převezeni do Prahy náhradní autobusovou dopravou, což nakonec nebylo možné. Více v článku Desítky lidí musí zůstat hodiny ve vlaku bez elektřiny. Škoda na vlaku je předběžně vyčíslena na milion korun.

  Kdo se nechal a nechá naočkovat, dostane dva dny volna, slibuje Babiš

Správa železnic na Twitteru uvedla, že k 12. hodině eviduje na 48 mimořádných událostí v souvislosti se silným větrem. Dodala, že popadané stromy zastavily provoz především na regionálních tratích. Informace o dalších zpožděních a výlukách z důvodu nepříznivého počasí najdete na stránkách Českých drah.

Kromě železnice se zpožďuje i osobní a autobusová doprava, a to zejména kvůli popadaným stromům ve vozovce.

Komplikace hlásí i Pražská integrovaná doprava (PID), podle níž cestující mohou pocítit menší zpoždění. K večeru by již situace měla být stabilizovaná. Aktuální omezení najdete na jejich stránkách.

Aktuální informace o dalších spojích naleznete i na našich webových stránkách v záložce IDOS.cz.

Nárazový vítr komplikuje práci i hasičům na silnicích. Na severu Čech jsou silnice ve vyšších polohách pokryté sněhem nebo jeho zbytky. Místy se mohou tvořit sněhové jazyky. Na silnici číslo 35 ve směru na Liberec spadl na silnici strom. Nabourala do něho tři osobní auta.

Ve zvýšené míře by měli být kvůli počasí opatrní řidiči také na Vysočině. Tamní hasiči odklízeli od půlnoci přes dvě desítky stromů, které popadaly kvůli větru. Nejvíc jich odstraňovali v okresech Žďár nad Sázavou, Třebíč a Pelhřimov.

„Něco jsme museli ráno projíždět, protože vítr nám ochlazuje vozovky. Sem tam byly dešťové přeháňky, silný nárazový vítr,“ řekl dispečer Správy a údržby silnic kraje Vysočina Roman Hubený.

Na sněhové jazyky mohou narazit motoristé na Rychnovsku, varují silničáři v Královéhradeckém kraji. Na nesolených silnicích v Krkonoších a v Orlických horách podle nich leží vrstva ujetého a místy zledovatělého sněhu. Na hřebenech Krkonoš napadlo za posledních 24 hodin deset centimetrů sněhu.

Silný vítr komplikuje dopravu i v Jihomoravském kraji. Ve vyšších polohách hrozí námraza a sněhové jazyky. Na Znojemsku jsou nebezpečné nárazy větru a hrozí pády stromů na vozovku. Na webu na to upozorňuje Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje.

  Šlachta staví volební tým podle protimafiánské jednotky, kandidáty lustruje

„Překročili jsme hranici 100 výjezdů v souvislosti s větrem. Více jak 90 jsou popadané stromy. Nejčastěji na Blanensku, Brněnsku, Vyškovsku a Znojemsku. Neevidujeme žádná zranění,“ uvedli Jihomoravští hasiči na Twitteru.

Silnice v Olomouckém kraji jsou většinou holé a mokré, pouze na Jesenicku a Šumpersku leží od vyšších poloh místy ujetá sněhová vrstva krytá posypem. Na Červenohorském sedle i ve vyšších polohách Olomoucka padá déšť se sněhem, ve všech oblastech nabádají správci cest řidiče k opatrnosti kvůli silnému větru.

„Pořád fouká, ty události přibývají. Zaznamenáváme informace o popadaných stromech, uvolněné plechy, střešní krytinu na různým místech v našem kraji,“ řekla iDNES.cz krajská mluvčí olomoucké policie Marie Šafářová.

Zdroj: https://www.idnes.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..