Na Hrad se kvůli možnosti bojovat na Ukrajině obrátilo přes 600 Čechů

Kancelář prezidenta republiky (KPR) poskytuje součinnost více než 600 lidem, kteří mají zájem vstoupit do ukrajinské armády. Zájemci o vstup do ozbrojených sil cizího státu se podle zákona mají se žádostí obracet na ministerstvo obrany, prezidentská kancelář jim přesto poskytuje všechny důležité informace, uvedl Hrad na webu.

Prezidentskou kancelář kontaktují stovky zájemců o vstup do armády jiné země. „KPR v současné době eviduje přes 600 osob, kterým poskytuje součinnost při podání žádosti o vstup do ozbrojených sil státu mimo NATO, v tomto případě Ukrajiny,“ uvedl Hrad.

Někteří zájemci o službu na Ukrajině se KPR dotazují, zda budou z české strany vybaveni výstrojí a výzbrojí, případně zda jim bude poskytnut základní vojenský výcvik a doprava. „Česká republika vstup do legií cizích států neorganizuje, proto neposkytuje výstroj ani výcvik,“ upozorňuje prezidentská kancelář.

Čeští občané mají službu v cizí armádě zakázanou, mohou však hlavu státu požádat o výjimku. Žádost je v takovém případě třeba zaslat ministerstvu obrany, jež společně s resorty vnitra a zahraničních věcí žádost posuzují. Teprve poté ji předkládají prezidentu republiky ke konečnému rozhodnutí.

Existují dvě výjimky, kdy není ke službě v ozbrojených silách jiného státu třeba souhlasu prezidenta republiky. První se týká občanů ČR, kteří mají více státních občanství a chtějí se stát příslušníky ozbrojených sil státu, jehož jsou také občany. Druhá výjimka platí pro vstup do ozbrojených sil kteréhokoli členského státu Severoatlantické aliance (NATO).

Premiér Petr Fiala (ODS) se s prezidentem Milošem Zemanem minulý týden dohodl na tom, že lidem, kteří odjedou bojovat za Ukrajinu, mohou garantovat beztrestnost formou abolice. Předseda vlády po jednání s prezidentem v Lánech také uvedl, že nelze dát kolektivní možnost odejít do války za hranicemi a že vzhledem k počtu žádostí není možné zájemcům ani poskytnout individuální schválení.

  Hamáček o prezidentovi: Cítí se dobře, ale měl by na sebe dávat pozor

Ukrajina již více než dva týdny čelí ruské invazi. Minulý týden spustila web pro cizince, kteří se chtějí zapojit do obrany země v rámci mezinárodní legie.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..