Rusko tvrdí, že při útoku na základnu v Javorivu zlikvidovalo 180 žoldnéřů

seznamzpravy.cz

Ruské ministerstvo obrany prohlásilo, že jeho ozbrojené síly při dnešním útoku na vojenskou základnu v západoukrajinském městě Javoriv zlikvidovaly přibližně 180 zahraničních žoldnéřů a množství zahraničních zbraní. Mluvčí resortu obrany Igor Konašenkov dále podle agentury TASS uvedl, že ruské síly budou pokračovat v likvidaci zahraničních žoldnéřů, kteří přicházejí na Ukrajinu. Agentury AFP a Reuters poznamenaly, že tyto informace nebylo možné nezávisle ověřit.

Gubernátor Lvovské oblasti Maksym Kozyckyj už dříve oznámil, že při ruském raketovém útoku na vojenskou základnu ve městě Javoriv, které se nachází jen zhruba dvacet kilometrů od polských hranic a 50 kilometrů severozápadně od centra Lvova, dnes zahynulo nejméně 35 lidí. Dalších 134 lidí utrpělo zranění a ošetřují je v nemocnicích. Tato část Ukrajiny zatím zůstávala vojenského konfliktu do velké míry ušetřena, do Lvova a okolí se uchýlila část Ukrajinců prchající před konfliktem.

Konašenkov tvrdí, že výcviková střediska ukrajinských ozbrojených sil v obci Staryči a nedaleké vojenské cvičiště Javoriv dnes zasáhly „vysoce přesné zbraně dlouhého doletu“. Kyjev v těchto zařízeních podle něj zřídil výcvikové středisko pro zahraniční „žoldnéře“ a sklad zbraní dodaných ze zahraničí. Lvovský gubernátor dříve sdělil, že ruské jednotky vypálily na středisko více než třicet raket.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov v sobotu uvedl, že Moskva považuje konvoje se západními zbraněmi dodávanými na Ukrajinu za legitimní cíle, poznamenala agentura Reuters.

Podle ukrajinského ministra obrany Oleksije Reznikova na základně v Javorivu, která se nazývá Mezinárodní centrum pro udržení míru a bezpečnosti, působili i zahraniční vojenští instruktoři, převážně z USA a Kanady, a sloužila především pro výcvik jednotek do mezinárodních misí.

Podle Spojených států v době útoku nebyli na místě členové amerických ozbrojených sil a představitel NATO uvedl, že tam nebyl žádný personál aliance, píše stanice BBC na svém webu. Česká ministryně obrany Jana Černochová na dotaz ČTK uvedla, že podle generálního štábu na ukrajinské základně Javoriv nepůsobil žádný člen české armády.

  Rakousko prodlouží kontroly na hranicích se třemi státy

Podle BBC dostupné zprávy naznačují, že od začátku ruské invaze na Ukrajinu byla základna využívána k výcviku zahraničních bojovníků a ke skladování dovážených zbraní.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý oznámil, že do mezinárodní legie, jejíž vytvoření inicioval, se přihlásilo na 16.000 zájemců.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..