Ukrajina představila ekonomická opatření proti dopadům války na podniky

Ukrajinský parlament schválil opatření, která mají pomoci tamním podnikům během války s Ruskem. Zahrnují i snížení daní na jednotnou sazbu dvě procenta, informoval dnes ukrajinský premiér Denis Šmygal. Vláda též bude financovat program půjček pro zemědělce v hodnotě 25 miliard hřiven (bezmála 19 miliard Kč).

Nový zákon podpořil prezident Volodymyr Zelenskyj, který vyzval vládu, aby zvýšila podporu zejména malým a středním podnikům. Nové pobídky zahrnují novou jednotnou daňovou sazbu dvě procenta pro všechny podniky s obratem nižším než deset miliard hřiven (7,6 miliardy Kč) oproti předchozí 20procentní dani z přidané hodnoty a 18procentní dani ze zisku, uvedl Šmygal v prohlášení. „Jsem přesvědčen, že tato rozhodnutí posílí naši ekonomickou frontu,“ dodal.

Zelenský podle některých médií dříve uvedl, že placení rovné daně bude dobrovolné. „Pokud můžete, zaplaťte,“ uvedl v prohlášení ukrajinský prezident. Těm malým podnikům, které nemohou, však vláda „nebude klást žádné otázky“.

Ukrajina se též snaží získat finance mimo jiné vydáváním jednoletých dluhopisů denominovaných v hřivnách. Dnes při třetí emisi těchto cenných papírů vybrala 5,4 miliardy hřiven.

Největší konflikt v Evropě od druhé světové války způsobil humanitární a hospodářský šok a Mezinárodní měnový fond (MMF) tento týden varoval před možným poklesem hrubého domácího produktu (HDP) minimálně o deset procent. Pokud ale vojenský konflikt potrvá delší dobu, mohl by se ukrajinský HDP podle MMF snížit o 25 až 35 procent.

Ukrajinské ministerstvo hospodářství očekává, že ztráty v důsledku válečného konfliktu dosáhnou třetiny až poloviny hrubého domácího produktu země. Podle průzkumu evropského obchodního sdružení je v plném provozu pouze 13 procent ukrajinských malých a středních podniků, zatímco 42 procent z nich neběží vůbec.

  Jak nyní pomoct Ukrajině?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..