Ve čtvrtek přibylo 8163 případů covidu, nejméně ve všední den za dva týdny

nemorako.cz

Epidemie covidu-19 druhý den v řadě mírně zpomalila. Ve čtvrtek v ČR přibylo 8163 potvrzených případů, nejméně ve všední den za dva týdny. Rozdíly ale nejsou výrazné, minulý čtvrtek bylo nově nakažených jen o 75 více. Testuje se navíc stále méně, pozitivita testů je tak vyšší. Laboratoře odhalily i 1485 podezření na opakovanou nákazu, rovněž méně než před týdnem. V nemocnicích je s koronavirem 2194 lidí, z toho 135 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajůministerstva zdravotnictví.

Na 100.000 obyvatel připadá v Česku za uplynulých sedm dní 502 nakažených. Takzvané incidenční číslo tak k dnešku od čtvrtka kleslo jen minimálně. Snížilo se v polovině krajů. Nejnižší incidence zůstává v Karlovarském kraji, kde je na 100.000 obyvatel v posledních sedmi dnech 355 případů covidu. Naopak v Plzeňském kraji má incidenční číslo hodnotu 633, nejvíce v Česku.

Laboratoře ve čtvrtek provedly zhruba 28.500 testů, před týdnem jich bylo o 7500 více. Pozitivita se zvýšila u všech třech typů. V případě nejčastějších preventivních testů bylo pozitivních 22,48 procenta vzorků, před týdnem to bylo zhruba 15 procent. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například po rizikovém kontaktu s nakaženým, se pak covid prokázal v téměř 26 procentech, což je nejvíce za měsíc.

Počet hospitalizovaných od minulého čtvrtka klesl o 135. V těžkém stavu bylo před týdnem stejně pacientů jako nyní. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška by mělo do nemocnic směřovat v následujících dnech průměrně 200 pacientů, 20 na jednotky intenzivní péče.

S covidem-19 dosud v Česku zemřelo 39.318 lidí. V tomto týdnu je obětí zatím 98, na čtvrtek připadá 12 zemřelých. Údaje z posledních dní ale obvykle při dalších aktualizacích rostou.

Očkovat proti covidu se ve čtvrtek nechalo 3558 lidí, asi o 550 méně než před týdnem. Zájem o vakcinaci klesá dlouhodobě. Většina lidí si nyní chodí pro třetí posilující dávku, ve čtvrtek to bylo téměř 2900 zájemců. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ve středu řekl, že Evropská unie chystá společnou strategii na přeočkování proti covidu-19 na podzim. Zatím ale podle něj není jasné, jakou by se očkovalo vakcínou.

  Zákaz vstupu pro neočkované zamíří k soudu. Právník už chystá žalobu

Česko ode dneška zrušilo všechna koronavirová omezení pro příjezd ze zemí Evropské unie a dalších osmi evropských států. Lidé už nemusí muset vyplňovat příjezdový formulář, povinné není ani potvrzení o testu, očkování nebo prodělané nemoci.

První případy koronaviru v Česku se potvrdily 1. března 2020. Za dobu trvání epidemie se v zemi prokazatelně nakazilo více než 3,7 milionu lidí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..