Soud shledal ruského opozičníka Navalného vinným. Prokuratura pro něj žádá 13 let v trestanecké kolonii

time.com

Soud v Rusku v novém procesu shledal vinným vězněného opozičního politika Alexeje Navalného. Podle prokuratury, která pro něj žádá 13letý trest v trestanecké kolonii s maximální ostrahou, spáchal Navalnyj rozsáhlý podvod a dopustil se pohrdání soudem. Politik, který si teď odpykává 2,5letý trest, vinu odmítá.

Ruský vyšetřovací výbor zahájil nové trestní stíhání Alexeje Navalného krátce předtím, než se loni v lednu vrátil do země z Německa, kde se léčil po otravě.

„Navalnyj se dopustil podvodu, tedy krádeže cizího majetku pomocí lsti,“ uvedla podle agentury TASS soudkyně Margarita Kotovová. Podle serveru Kommersant soudkyně předního ruského opozičního aktivistu shledala vinným ze zvlášť rozsáhlého podvodu, později i u pohrdání soudu.

Soud teď bude rozhodovat na výjezdním zasedání přímo ve věznici asi 100 km od Moskvy, kde si odpykává stávající trest. Na svobodu měl Navalnyj původně vyjít příští rok na podzim, tedy asi půl roku před prezidentskými volbami v Rusku.

Ruské úřady podle Kommersantu v únoru proti politikovi zahájily nový případ, ve kterém ho soud shledal vinným ze zpronevěry darů a urážky soudu během procesu za hanobení veterána druhé světové války Ignata Arťomenka.

V současném procesu prokuratura Navalného obvinila z toho, že prý použil pro osobní účely stovky milionů rublů převedené do různých fondů včetně jeho Fondu boje s korupcí. Šlo o peníze na jeho prezidentskou kampaň v roce 2018, ale úřady opozičníka k volbám nepustily kvůli předchozímu odsouzení. Podle obžaloby Navalnyj věděl, že se voleb nebude moci zúčastnit, ale přesto shromažďoval peníze, přičemž pro sebe utratil 356 milionů z více než 588 milionů rublů (v dnešní měně asi 76 milionů ze 126 milionů Kč).

Sám Navalnyj už dříve prohlásil, že je nevinen, a podotkl, že za vraždu se obvykle dávají mírnější tresty, než jaký pro něj nyní žádá prokuratura.

  Navalnyj dva dny před volbami radí lidem, komu mají dát svůj hlas. Snaží se tím oslabit Jednotné Rusko

Pětačtyřicetiletý opoziční předák se předloni několik měsíců zotavoval v Německu z otravy, kterou podle západních laboratoří způsobila bojová látka ze skupiny novičok. Navalnyj obvinil Kreml, ten nařčení odmítl a zpochybnil i otravu.

Policie opozičníka po návratu do vlasti zatkla a nyní si odpykává zhruba 2,5 roku vězení kvůli porušení podmínky dřívějšího rozsudku za údajnou zpronevěru.

Navalnyj označil své věznění za politicky motivované s cílem zhatit jeho politické ambice. V zemi loni vypukly kvůli jeho věznění rozsáhlé protesty, proti nimž úřady tvrdě zasáhly. Úřady mezitím Navalného organizace označily za „extremistické“ a uzavřely je.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..