Český Senát si připomene čtvrtstoletí od zahájení své činnosti

Čtvrtstoletí od zahájení své činnosti si dnes připomene Senát na slavnostním shromáždění, které se uskuteční v hlavním sále Valdštejnského paláce. Úlohu a činnost horní komory na něm připomenou její současný předseda Miloš Vystrčil (ODS) a první předseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL).

První schůze českého Senátu byla zahájena 18. prosince 1996, jeho členy od té doby stalo 326 osobností. Za dobu své existence projednal Senát téměř 2500 návrhů zákonů, z toho přes 600 z nich navrhl opravit a ve více než polovinu úprav prosadil. „Senát tak v průměru opravil každý osmý zákon,“ uvedl již dříve Vystrčil.

Senát se sice dlouhodobě v průzkumech netěší velké popularitě a občas se objevují výzvy k jeho zrušení zejména ze stran, které v něm mají malé nebo vůbec žádné zastoupení. Podle deklarace horní komory z konce loňského roku ale za čtvrtstoletí existence prokázal, že má smysl a že už není nechtěným dítětem. Zastupuje zájmy obcí a regionů, dokáže korigovat nepromyšlené změny a díky němu nemůže nastat změna základních demokratických principů státu, tvrdí jeho zastánci.

ČTK

  Večer lidí dobré vůle vynesl na Velehradě téměř 800.000 korun

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..