Babiš: Teď není důvod, aby ČR žádala kvůli covidu pomoc zahraničí

Premiér Andrej Babiš Foto: Milan Malíček, Právo

Premiér Andrej Babiš (ANO) míní, že teď není důvod, aby stát žádal v zahraničí o pomoc s covidovými pacienty. Řekl to dnes ČTK v reakci na výzvu lidovců. Opoziční KDU-ČSL ho vyzvala, aby kvůli nárůstu počtu pacientů s covidem okamžitě požádal okolní státy o pomoc. Podle KDU-ČSL je situace v řadě krajů už kritická a vláda by ji měla urgentně řešit. Strana to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Lidovci se svou výzvou obrátili i na ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). Blatný však již v sobotu na sociálních sítích uvedl, že v ČR jsou dostatečné kapacity. Není podle něj problém převážet případně pacienty do méně zatížených nemocnic mezi kraji.

„Tady se jedná o absolutní neznalost systému, jak to funguje v České republice,“ řekl ČTK Babiš k lidovecké výzvě. Uvedl, že existuje základní dispečink lůžkové péče, který vykazuje, jaké má stát kapacity například pokud jde o přístroje nebo místa na jednotkách intenzivní péče.

„Na mnoha místech chybí zdravotnický i pomocný personál a zdravotníci jsou už zcela vyčerpaní. Navíc v řadě krajů začínají chybět lůžka nebo se velmi brzo dostanou na hranu kapacity,“ uvedl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. „Premiér by měl okamžitě požádat okolní země o pomoc s přijímáním pacientů z České republiky nebo o případné poskytnutí zahraničních zdravotníků, kteří by nám pomohli současnou situaci zvládnout,“ dodal místopředseda KDU-ČSL a europoslanec Tomáš Zdechovský.

V posledních dnech se zhoršila situace například v Karlovarském kraji a zejména v nemocnici v Chebu. Poslanec Pirátů za tento kraj Petr Třešňák v sobotu na twitterovém účtu uvedl, že aktuální situace v chebské nemocnici není udržitelná a personál je nucen třídit pacienty, které umístí na intenzivní péči. Ministra Blatného vyzval, aby požádal o pomoc Bavorsko a Sasko. Blatný mu rovněž na sociálních sítích odpověděl, že je v konaktu s hejtmanem Karlovarského kraje a zrovna v pátek mu ministerstvo vypomohlo převozem pacientů.

  Výborný žádá eurokomisaře pro zemědělství o řešení dovozu z Ukrajiny

„Cheb požádal do minulého pátku o pomoc se šesti pacienty. To i proběhlo,“ řekl dnes ČTK Babiš. „Takže to funguje a tyto výkřiky bez znalosti situace jsou jenom nějaké politické zviditelňování,“ prohlásil. Pokud se chtějí poslanci něco dozvědět, mají se zeptat jeho nebo ministra Blatného, dodal. Blatný dnes následně oznámil, že z přetížené nemocnice v Chebu se organizuje převoz osmi pacientů s covidem-19. V pátek byli převezeni dva. Ministr to uvedl na facebookovém profilu ministerstva zdravotnictví. Karlovarská nemocnice podle něj může dostat osm lůžek pro JIP, jež byla připravena pro polní nemocnici v Praze. Podle dat o kapacitách nemocnic nezbývalo v sobotu v Karlovarském kraji jediné volné lůžko na JIP pro nakažené s covidem, dnes jsou volná dvě lůžka. „Karlovarský kraj je relativně malý, a proto i relativně malá změna počtu pacientů může vést k přetížení tamní kapacity,“ uvedl Blatný.

„My jsme měli včera (v sobotu) hospitalizovaných 6741 osob. Když byla druhá vlna, tak jsme byli někde na 8260. Takže není důvod, abychom my někoho žádali,“ řekl Babiš. Připustil, že některé nemocnice jsou na hraně kapacit, současně ale poukázal na to, že stát má k dispozici třeba ještě záložní nemocnici v Letňanech. „Není potřeba v této chvíli nikoho žádat v zahraničí, když máme národní dispečink lůžkové péče,“ dodal.

Prymula: Sobotní počty případů jsou na sobotu poměrně vysoké

Počty nových případů covidu-19 v posledních dnech ukazovaly pokles, teď se ale podle exministra zdravotnictví a premiérova poradce Romana Prymuly (za ANO) zhoršily. Sobotní čísla jsou opět poměrně vysoká včetně podílu pozitivity, řekl dnes v pořadu Partie TV Prima. Prymula dodal, že opatření jsou už poměrně přísná, jeho návrh na omezení vycházení na 15 kilometrů od domova ale vláda nepřijala. Před Vánoci podle něj uškodilo otevření škol.

  Mezi elitou. Rus zatčený v Praze měl blízko k separatistické smetánce na Donbasu

V sobotu testy ukázaly 8406 nově pozitivních osob, proti minulé sobotě jich přibylo o 3400. „To číslo zase příliš příznivé není, pozitivita je zase přes 40 procent a na sobotu je poměrně vysoké,“ uvedl Prymula. Otočit vlnu epidemie podle něj trvá dva, spíše tři týdny. Řekl, že každé zpoždění podle něj prodlouží čas, který bude třeba na zvládnutí epidemie.

Podle předsedy Asociace krajů ČR Martina Kuby (ODS) lidé ale vládě nevěří, opatření považují za nelogická a trvají už příliš dlouho. Rozvolňování opatření by podle něj mělo běžet logicky. „Podle mého není šťastné otevírat zároveň obchody i restaurace, protože restaurace jsou epidemiologicky mnohem větší riziko,“ uvedl hejtman Jihočeského kraje.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com