V Srbsku skončily volby, jasným favoritem je prezident Vučić a jeho stran

V Srbsku dnes voliči ve více než 8000 volebních místností rozhodovali o příštím prezidentovi, o složení parlamentu i o vedení hlavního města Bělehradu a dalších 13 měst a obcí. Jasným favoritem je dosavadní prezident Aleksandar Vučić, který usiluje o druhé funkční období. K přesvědčivému vítězství má nakročeno také jeho Srbská pokroková strana (SNS), proti níž kandidovala částečně sjednocená opozice. Podle jejích představitelů dnešní hlasování provázela řada nesrovnalostí.

Vučić je určující osobou srbské politické scény v posledních deseti letech, ve svých rukou za tu dobu soustředil téměř veškeré mocenské páky v zemi. Při svém prvním zvolení v roce 2017 získal hned v prvním kole 55 procent hlasů a aktuální sondáže napovídají, že ani letos nebude nutné pořádat druhé kolo. Ve volbách do Skupštiny z roku 2020, které většina opozice bojkotovala, získala SNS bezmála 61 procent hlasů a i letos jí průzkumy přisuzují přes 50 procent hlasů.

Většina tradičně rozdrobené demokratické opozice šla tentokrát do parlamentních voleb společně v koalici Sjednoceni pro vítězství Srbska. Postavila rovněž prezidentského kandidáta, bývalého náčelníka generálního štábu Zdravka Ponoše. Jeho šance proti Vučičovi jsou nicméně pokládány za mizivé. Naděje na zisk postu starosty v Bělehradě se v posledních týdnech kampaně tenčily také pro společného opozičního kandidáta Vladetu Jankoviče.

Před některými volebními místnostmi se dnes tvořily dlouhé fronty. Hlasovací právo má 6,5 milionu osob a do 19:00 SELČ, kdy do skončení voleb zbývala hodina, odevzdalo své hlasy zhruba 55 procent oprávněných voličů. V roce 2020 činila volební účast ve stejnou dobu zhruba 45 procent.

Opoziční organizace uvedly, že během dnešního hlasování byla zaznamenaly řadu nesrovnalostí. Opoziční volební kontroloři hlásili mnoho odevzdaných hlasů lidí, kteří už jsou po smrti nebo neexistují. Aktivisté vládní strany údajně za hlasy nabízeli lidem peníze.

  COVID-19 je až desetkrát smrtelnější než prasečí chřipka, tvrdí WHO. Macron prodloužil karanténu

Opoziční představitel Pavle Grbović byl napaden u kanceláře Vučičovy strany na předměstí Bělehradu a utrpěl poranění obličeje. Hlášeno je však také napadení představitele vládní strany ve městě Niš.

Vučić u volební místnosti řekl novinářům, že očekává, že Srbsko bude pokračovat po cestě „stability, klidu a míru“. „Věřím ve výrazné a přesvědčivé vítězství,“ řekl podle agentury AP Vučić s tím, že počítá s volebním ziskem 60 procent.

Kvůli odmítavému postoji vlády v Prištině se letos neotevřely volební místnosti v Kosovu. Tamní Srbové a další kosovští obyvatelé s právem hlasovat – v úhrnu asi 100.000 lidí – mohli odevzdat hlas v srbských okresech přiléhajících ke Kosovu. Bělehradská média informovala o zhruba dva kilometry dlouhé frontě automobilů na jednom z hlavních přechodů mezi Kosovem a Srbskem. Ze severní Mitrovice svážely voliče do nejbližšího srbského města Raška autobusy.

Na „supervolební den“ dohlíželo více než 4000 pozorovatelů z domácích nevládních organizací, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), Rady Evropy a poprvé také z delegace Evropského parlamentu. Nezávislá bělehradská agentura CESID oznámila několik nesrovnalosti, kvůli nimž muselo být hlasování ve dvou volebních místnostech hlasování dočasně přerušeno.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..