Kadyrov tvrdí, že ruské síly ovládnou mariupolský Azovstak během dneška

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov, blízký spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina, tvrdí, že ocelárny Azovstal v ukrajinském Mariupolu ruské síly ovládnou během dneška. Azovstal představuje poslední významnou baštu ukrajinského odporu v ruskou armádou obleženém městě.

Obrana Azovstalu podle Kadyrova padne dnes někdy uprostřed dne, „před obědem nebo po obědě“. V Mariupolu válčí na straně Rusů a jednotek povstalecké Doněcké lidové republiky také vojáci z Čečenska. O tom, že Ukrajinci ještě ten samý den definitivně ztratí kontrolu nad Azovstalem, Kadyrov mluvil i v úterý.

Zástupce velitele ukrajinského pluku Azov Svjatoslav „Kalyna“ Palamar ve středu večer ve videu zveřejněném na sociální síti telegram řekl, že bojovníci z Azovstalu jsou „ochotni se evakuovat s podporou třetí strany a se svými zbraněmi, aby zachránili svěřené vojáky, evakuovali raněné a odnesli těla mrtvých a s poctami je pohřbili na území, které neovládá Ruská federace“. Ruskojazyčná verze BBC podotýká, že není jasné, koho má Palamar na mysli třetí stranou.

Z původně čtyřistatisícového Mariupolu, ze kterého leckde zbyly jen trosky, se za středu podle agentury Reuters podařilo do bezpečnějších míst evakuovat jen několik desítek lidí. V noci na středu ukrajinský armádní činitel varoval, že obránci Azovstalu vydrží vzdorovat ruským útokům už jen několik dní, nebo dokonce jen několik hodin. Několikrát odmítli ruská ultimáta, aby se vzdali. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se v rozsáhlém průmyslovém komplexu skrývá asi 1000 civilistů.

ČTK

  Protesty proti rasismu pokračovaly v New Yorku i Kalifornii

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..