Moskva tvrdí, že její letectvo dnes zabilo přes 200 ukrajinských vojáků

Rusko tvrdí, že jeho letectvo dnes zabilo přes 200 ukrajinských vojáků a zničilo 23 obrněných vozidel. Ruské rakety prý navíc zasáhly 17 ukrajinských vojenských objektů a zničily také jedno velitelské stanoviště a sklad raket a dělostřelectva. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení ruské armády.

Agentura TASS uvedla, že ruské síly dnes sestřelily také jeden ukrajinský bitevní letoun Su-25 a dvojici dronů. Mezi cíli zasaženými raketami podle ní bylo i pět skladů munice a pohonných hmot.

Útok na letiště v Oděse na jihu Ukrajiny, o němž dnes informovaly tamní úřady, Moskva nezmínila. Agentura DPA uvedla, že při něm nebyl nikdo zraněn. Startovací dráha letiště je ale vyřazena z provozu.

Rusko bylo nuceno sloučit a přesunout vyčerpané jednotky, uvedli Britové

Rusko bylo nuceno sloučit a přesunout vyčerpané a nesourodé jednotky z neúspěšného postupu na severovýchodě Ukrajiny, uvedlo dnes britské ministerstvo obrany ve své pravidelné ranní zprávě k situaci na Ukrajině. Mnoho z těchto invazních jednotek se podle něj pravděpodobně potýká s oslabenou morálkou.

„Rusko doufá, že geografickým soustředěním bojové síly, zkrácením zásobovacích tras a zjednodušením velení napraví problémy, které dříve omezovaly jeho invazi,“ píše britský resort obrany, podle něhož Rusko stále čelí významným výzvám.

„Nedostatky v ruské taktické koordinaci přetrvávají. Nedostatek dovedností na úrovni jednotek a nedůsledná letecká podpora způsobily, že Rusko není schopno plně využít svou bojovou masu, navzdory místním zlepšením,“ domnívají se Britové.

Agentura AP v souvislosti s dnešní zprávou britského ministerstva obrany poznamenala, že podle některých analytiků ruské síly, kterým se zpočátku války nepodařilo dobýt Kyjev, byly přesunuty bez času potřebného k řádnému přezbrojení a doplnění stavu vojáků.

Podle poslední situační svodky ukrajinského generálního štábu se k Izjumu v Charkovské oblasti přesouvají samostatné ruské jednotky z Východního vojenského okruhu, které podle něj přicházejí z ruské Belgorodské oblasti. Ta s ukrajinskou Charkovskou oblastí sousedí.

  Česko si za drama může samo, píší německá média

Velení ukrajinské armády dále mimo jiné konstatuje, že ruské jednotky pokračují v ofenzivě na východě země. „Na území Doněcké a Luhanské oblasti bylo za posledních 24 hodin odraženo 14 nepřátelských útoků,“ tvrdí ukrajinský štáb.

Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že jeho dělostřelectvo zasáhlo za noc 389 ukrajinských objektů, včetně mimo jiné 15 skladů zbraní a munice nebo řady míst, kde byli ukrajinští vojáci. Mluvčí resortu dále tvrdí, že raketami ruská armáda zasáhla čtyři sklady munice a pohonných hmot a letectvo udeřilo na devět oblastí, kde se koncentrovali ukrajinští vojáci. Zneškodněno bylo přes 120 vojáků, uvedl Igor Konašenkov z ministerstva.

Od začátku „zvláštní vojenské operace“, jak Moskva nazývá vojenskou agresi na Ukrajině, podle něj ruské jednotky zničily mimo jiné 142 ukrajinských letadel, 112 vrtulníků, 658 bezpilotních letounů, 279 protiletadlových raketových systémů, 307 raketometů, 1189 děl a minometů nebo 2656 tanků a dalších obrněných vozidel.

Ukrajinský generální štáb dnes dopoledne sdělil, že Rusko od začátku invaze přišlo na Ukrajině odhadem o 23.200 vojáků a dále mimo jiné o 1008 tanků, 2445 bojových obrněných vozidel, 436 dělostřeleckých systémů, 151 raketometů, 77 prostředků protivzdušné obrany, 190 letadel, 155 vrtulníků nebo 1701 vozidel.

Za poslední den bylo zničeno 22 tanků, 27 bojových obrněných vozidel, jeden dělostřelecký systém, čtyři prostředky protivzdušné obrany, jedno letadlo nebo čtyři bezpilotní letouny, uvedla agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na štáb, podle něhož Rusko za poslední den přišlo také o dalších zhruba 200 vojáků.

Podobná tvrzení bojujících stran nelze nezávisle ověřit.

Cílem ruských útoků na Donbase je oblast zničit a vylidnit, řekl Zelenskyj

Cílem ruských vojenských útoků na Donbase je oblast zcela zničit a vylidnit. V noci na dnešek to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle něj hrozí, že oblast skončí jako těžce obléhaný Mariupol. Představitel Pentagonu agentuře AP řekl, že ruská vojenská operace v oblasti má ve srovnání s původní představou Moskvy několikadenní skluz.

  Podle šéfa WHO je svět v distribuci vakcín na prahu morálního selhání

„Neustálé brutální bombardování, neustálé ruské útoky na infrastrukturu i obydlené oblasti ukazují, že Rusko chce tuto oblast zcela vylidnit,“ uvedl Zelenskyj. Za brutální označil i situaci v Charkově, kde se podle Zelenského podařilo ukrajinské armádě dosáhnout „významných taktických úspěchů“, aniž by je dále upřesnil. Z Mariupolu, který před válkou patřil mezi nejrozvinutější ukrajinská města, se podle něj stal „ruský koncentrační tábor pod širým nebem“.

Zelenskyj také uvedl, že od začátku války na konci února v zemi zemřelo na 23 novinářů a pracovníků v médiích. Poslední obětí byla redaktorka Rádio Svoboda Vira Hyryčová, jejíž dům v Kyjevě zasáhla ve čtvrtek ruská raketa.

Ukrajinská armáda dnes ráno uvedla, že v Doněcké a Luhanské oblasti odrazila 14 útoků protivníka. Zničila při tom desítky kusů vojenské techniky a zneškodnila na dvě stovky ruských vojáků. Počty ale nelze nezávisle ověřit.

Podle amerického ministerstva obrany ruská ofenzíva na Donbase postupuje výrazně pomaleji, než bylo v představách Moskvy. Podle představitele Pentagonu jsou ruské jednotky „alespoň několik dní pozadu vůči stavu, kde chtěly být“. Může za to i houževnatý vzdor ukrajinských jednotek.

Podle britského ministerstva obrany bitva na Donbase zůstává hlavním strategickým vojenským úsilím Ruska, aby dosáhlo svého deklarovaného cíle zajistit si kontrolu nad Doněckou a Luhanskou oblastí.

V Kyjevské oblasti se dosud našly hromadné hroby s 900 těly, řekl Zelenskyj

V Kyjevské oblasti byl objeven další hromadný hrob s těly 900 civilistů. Podle agentury Unian to řekl Zelenskyj v rozhovoru s představiteli polských médií. Zelenského mluvčí později uvedl, že byl prezident špatně pochopen. Uvedený počet těl se týkal všech hromadných hrobů nalezených v Kyjevské oblasti, nikoliv jen těch nových. Ukrajinský prezident prohlásil také, že ruské síly pálily těla zabitých v mobilních krematoriích, což ztíží vyšetřování zločinů, a že nikdo neví, kolik lidí na Ukrajině dohromady zemřelo.

  Trump řekl, že opustí Bílý dům, pokud volitelé zvolí Bidena

„Zametají stopy… ale nehledě na to, že (zabité) spalovali, tak se v Kyjevské oblasti našel další hrob s 900 těly. Kolik lidí dohromady zemřelo, nikdo neví,“ citovalaZelenského agentura Unian. Stanice BBC později upozornila, že Zelenského mluvčí výrok korigoval. Uvedených 900 těl se týkalo všech hromadných hrobů nalezených v Kyjevské oblasti. Podle mluvčího prezident neudělal ve svém proslovu jasnou pauzu mezi tvrzením, že byly nalezeny nové hroby, a tvrzením o počtu 900 těl, což vedlo k nedorozumění.

Podle agentury Unian úřady nalezly dva nové hroby v obci Borodjanka s těly devíti civilistů.

Prezident země, která už od 24. února vzdoruje ruské vojenské agresi, také podle portálu Ukrajinska pravda řekl, že podle odhadů ukrajinských úřadů Rusové nezákonně deportovali půl milionu Ukrajinců do Ruska.

Ukrajinský prezident podtrhl, že je potřeba tyto zločiny potrestat. „Lidé budou zatýkáni, přijdou rozsudky. Je to otázka času,“ řekl. Podotkl také, že tuto práci může ztížit řada faktorů, například pomalá práce mezinárodních institucí, nedostatek důkazů, které nyní pomáhají shromažďovat také forenzní experti z několika evropských zemí, nebo absence těl.

Několik rozsáhlých masových hrobů bylo dříve nalezeno u okupovaného Mariupolu. Radnice odhadla, že v těchto hrobech Rusové pohřbili 3000 až 9000 obyvatel města. Po odchodu ruských vojáků našly ukrajinské úřady stovky nových hrobů například také v Irpini u Kyjeva. Ve městě podle údajů ke konci března zahynulo 300 civilistů. Hromadné hroby byly nalezeny také v nedaleké Buči, kde se našly také důkazy o znásilňování a dalších zvěrstvech okupační armády. Starosta města v sobotu uvedl, že úřady doposud objevily těla 412 obyvatel.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..