V domě v Izjumu zničeném ruskými vojáky se našla těla 44 civilistů

V troskách domu v ukrajinském městě Izjum byla nalezena těla 44 civilistů, uvedl dnes gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Pětipatrovou budovu podle něj zničili ruští vojáci v březnu, napsala agentura Unian. Izjum na severovýchodě Ukrajiny je důležitý železniční uzel, o který obě strany sváděly těžké boje. Pondělní ruský raketový útok na Oděsu si vyžádal jednoho mrtvého. V Donbasu pokračuje ofenzíva ruské armády. Podle zástupců Mariupolu jsou v ostřelovaných ocelárnách Azovstal stále civilisté.

„V dočasně okupovaném Izjumu se pod sutinami pětipatrového domu, který okupanti zničili v prvních deseti dnech března, našla těla 44 civilistů. Jde o další příšerný válečný zločin ruských okupantů proti civilistům,“ napsal Syněhubov na sociální síti telegram.

Rusko zahájilo útok na Ukrajinu 24. února. I přes svědectví Ukrajinců a informace ukrajinských i západních činitelů Moskva opakovaně tvrdí, že v napadené zemi míří jen na vojenské objekty a infrastrukturu a nikoli na civilisty.

Izjum je pod kontrolou ruských vojáků nejméně od konce března. O toto město jihovýchodně od Charkova, kde před válkou žilo okolo 50.000 obyvatel, se předtím měsíc tvrdě bojovalo. Ruskojazyčná verze serveru BBC Izjum označila za „klíč k Donbasu“, vede přes něj významná silnice i železniční tratě.

Útok v Oděse si vyžádal jednu oběť, v Donbasu pokračují boje

Pondělní raketový útok ruských vzdušných sil na ukrajinské přístavní město Oděsa si podle místních úřadů vyžádal jednoho mrtvého a pět zraněných. V Donbasu pokračuje ofenzíva ruské armády, uvedl dnes zároveň generální štáb v Kyjevě. Sirény leteckého poplachu dnes brzy ráno zněly v Luhanské, Charkovské a Dněpropetrovské oblast, tedy na východě země.

Rusko v pondělí vystřelilo na Oděsu sedm raket, přičemž zasaženo bylo obchodní centrum a skladiště spotřebního zboží. Zemřel jeden člověk a dalších pět utrpělo zranění, sdělilo v noci na dnešek jižní velitelství ukrajinské armády. Útok se odehrál v době návštěvy předsedy Evropské rady Charlese Michela, který se musel spolu s ukrajinským premiérem Denysem Šmyhalem uchýlit do krytu.

  Íránský prezident navštíví saúdského krále ve snaze rozmrazit vztahy a zlepšit regionální stabilitu

Ukrajinský generální štáb ve svém pravidelném ranním hlášení uvedl, že ruská armáda nadále útočí na východě země ve snaze získat plnou kontrolu nad Doněckou a Luhanskou oblastí. Pokračují boje o obce Vojevodivka, Toškivka, Nyžně а Kamjanka. V Mariupolu na jihovýchodě Ukrajiny ruská vojska také pokračovala v dělostřeleckých a leteckých úderech na areál oceláren Azovstal, který je posledním útočištěm ukrajinských obránců tohoto města.

Za předchozí den ukrajinští vojáci odrazili 15 nepřátelských útoků a zničili jeden systém protivzdušné obrany, devět tanků, tři dělostřelecké systémy, 25 obrněných bojových vozidel a tři speciální ženijní vozidla. V důsledku ruského ostřelování zemřelo v Ukrajinou kontrolované části Donbasu šest civilistů, uvedl generální štáb. Velení armády současně varovalo před možností ruských sabotáží v závodech ukrajinského chemického průmyslu.

Rusko od začátku útoku na Ukrajinu před 76 dny ztratilo přibližně 26.000 vojáků, 1170 tanků, 2808 obrněných vozidel, 199 letadel, 158 vrtulníků a 380 dronů, uvedlukrajinský generální štáb.

Ruské jednotky od 24. února zničily 163 ukrajinských letadel a 124 vrtulníků, 793 dronů a 2979 tanků a dalších obrněnců, uvedl dnes mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov podle agentury TASS.

Tvrzení ani jedné ze stran o ztrátách způsobených nepříteli nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Katarská televize Al-Džazíra ukázala chladírenský vagon s těly mrtvých ruských vojáků, které podle stanice ruská armáda zanechala na bojišti při ústupu od Kyjeva. Reportáž o ruských ztrátách na Ukrajině odvysílala televize v pondělí, tedy v den, kdy Rusko vojenskými přehlídkami v Moskvě i v dalších ruských městech slavilo sovětské vítězství v druhé světové válce. Na záběrech jsou vidět ruské uniformy a také etiketa výrobce ruské neprůstřelné vesty.

Rusko naposledy informovalo o svých ztrátách 25. března, kdy ministerstvo obrany oznámilo, že na Ukrajině bylo zabito 1351 ruských vojáků a dalších 3825 utrpělo zranění. Stanice BBC mezitím v otevřených zdrojích našla informace o 2120 zabitých vojácích, upozornila však, že skutečný počet bude vyšší, protože v některých ruských regionech se tyto informace nezveřejňují.

  MAAE vyzvala k ukončení bojů v Záporožské JE, utpěla škody

„Podcenění ukrajinského odporu a plánování podle ‚nejlepšího možného scénáře‘ vedlo k prokazatelným operačním selháním, která ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na přehlídce ke Dni vítězství 9. května zabránila oznámit významný vojenský úspěch na Ukrajině,“ uvedlo dnes ve svém každodenním hlášení o situaci na Ukrajině britské ministerstvo obrany. Plán invaze podle něj vycházel z mylného předpokladu, že ruská armáda narazí na omezený odpor a bude schopna rychle obklíčit a obejít velká města. Cenou byly neudržitelné ztráty a snížení bojeschopnosti ruské armády.

V ostřelovaných ocelárnách Azovstal jsou dál civilisté, tvrdí zástupce Mariupolu

Nejméně stovka civilistů zůstává v ocelárnách Azovstal, poslední ukrajinské baště v Mariupolu, která je pod těžkou palbou ruských jednotek. Uvedl to dnes podle agentury Reuters poradce starosty tohoto přístavního města.

„Kromě vojáků zůstává v krytech nejméně 100 civilistů. To však nesnižuje intenzitu útoků ze strany okupantů,“ napsal na telegramu poradce Petro Andrjuščenko.

Ukrajinská televize 24 kanal zveřejnila rozhovor s bývalým velitelem pluku Azov, který se brání v ocelárnách, Maksymem Žorinem, podle nějž ukrajinská armáda rozpracovává plány na osvobození Mariupolu. Žorin nicméně připustil, že v současnosti už to nebude možné jednorázovou operací. Kromě toho podle něj pokračuje diplomatické úsilí o záchranu vojáků a civilistů z oceláren.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..