Česko si připomíná 80 let od atentátu na Heydricha, do Prahy přijede i Čaputová

Česko si dnes připomíná 80. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, nejmocnějšího muže tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava a jednoho ze spolutvůrců holokaustu. V pražské Libni se dopoledne odehraje rekonstrukce útoku, který 27. června 1942 provedli s pomocí domácího odboje dva výsadkáři vyslaní z Británie – Čech Jan Kubiš a Slovák Jozef Gabčík. Večer se uskuteční slavnostní shromáždění v Národním muzeu, při kterém bude za účasti prezidenta Miloše Zemana a slovenské hlavy státu Zuzany Čaputové otevřena výstava o operaci Anthropoid.

Výročí atentátu si Česká republika letos poprvé připomíná jako oficiální významný den označený jako Den národního vzdoru. Vzpomínkové akce budou oslavou hrdinského činu obou československých vojáků a jejich spolubojovníků, statečnosti mnoha lidí, kteří jim v protektorátu pomáhali, i obětí následné tvrdé odplaty nacistů vzápětí po atentátu. Rozsáhlé represe, vlna zatýkání a popravy vyvrcholily vypálením Lidic a Ležáků. Kubiš, Gabčík a pět dalších výsadkářů zemřelo 18. června po urputném boji s přesilou v pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje v Resslově ulici.

V pražské Libni nad zatáčkou u památníku Anthropoid je připraven celodenní program, části z něj se zúčastní i britská ministryně zahraničí Liz Trussová nebo slovenský ministr obrany Jaroslav Naď. Zahájí ho dopoledne přelet historického letadla z druhé světové války Hurricane. Po 10:30 začne rekonstrukce útoku na vůz vezoucí Heydricha. Gabčíkovi sice v rozhodné chvíli selhal samopal, Kubišovi se však podařilo odpálit granát, který Heydricha vážně zranil. Zastupující říšský protektor zemřel 4. června na otravu krve.

Po skončení rekonstrukce nad Libní proletí trojice bitevních vrtulníků Mi-24. Následovat bude vzpomínkový akt u památníku, přehlídka vojáků a civilistů v dobovém oblečení či jízda historických vozidel. Odpoledne i v sobotu bude program pokračovat v Thomayerových sadech u Velkého Löwitova mlýna.

V historické budově Národního muzea se od 18:00 uskuteční slavnostní shromáždění, kterého se zúčastní také Čaputová a Zeman. Během akce se otevře výstava Nikdy se nevzdáme!, kterou společně připravily Národní muzeum a Vojenský historický ústav. Odkazuje na poslední slova výsadkářů obklíčených v kryptě pravoslavného kostela. „Jsme Češi! Nikdy se nevzdáme se, slyšíte? Nikdy!“ Výstava představí osudy nejen atentátníků, ale i dalších osobností odboje a veřejného života. Čaputová během návštěvy Prahy uctí památku československých vojáků a obětí heydrichiády u pamětní desky v Resslově ulici a navštíví výstavu o atentátu v žižkovském parku Ohrada.

  V sobotu přibylo v ČR 222 případů covidu, o třetinu méně než před týdnem

Akce připomínající události spjaté s atentátem na Heydricha se odehrávají na řadě míst republiky už od konce minulého roku, kdy byly před 80 lety na okupovaném území vysazeny z Británie tři skupiny parašutistů. Operace Anthropoid, Silver A a Silver B měly pomoci domácímu odboji se spojením s Londýnem a uskutečnit likvidaci Heydricha. V Rokycanech se dnes uskuteční vzpomínkový akt u domu železničáře Václava Stehlíka, jehož rodina byla 28. května 1942 vyvražděna za ukrývání členů skupiny Anthropoid. Otevřeno bude několik výstav, vzpomínková a pietní setkání se uskuteční dnes i v dalších dnech. Zpravodajskou rekonstrukci 80 let starých událostí bude od 08:00 do 12:00 vysílat v přímém přenosu Radiožurnál.

Po atentátu na Heydricha, označovaném za největší čin evropského domácího odboje za druhé světové války, odvolaly své podpisy pod Mnichovskou dohodou Francie a Británie, což přispělo ke znovuobnovení poválečného Československa v předmnichovských hranicích.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..