Hodnota majetku pěti set nejbohatších lidí už letos klesla o 1,4 bilionu dolarů

tyden.cz

Hodnota majetku pěti set nejbohatších lidí světa už se v letošním roce snížila o 1,4 bilionu dolarů (přes 33 bilionů Kč). Jen za pondělí, kdy akciové trhy ve Spojených státech zasáhl masivní výprodej, pokles hodnoty majetku činil 206 miliard dolarů. S odkazem na svůj žebříček, který sleduje hodnotu majetku nejbohatších lidí světa, to dnes uvedla agentura Bloomberg. Finanční trhy se letos dostaly pod značný tlak kvůli obavám z dopadů vyšších úrokových sazeb a inflace.

Letošní vývoj kontrastuje s loňským rokem, kdy se hodnota majetku bohatých lidí díky růstu na burzách zvyšovala. Podle dnes zveřejněné zprávy poradenské společnosti Capgemini se loni počet lidí s investovatelnými aktivy v hodnotě minimálně jednoho milionu dolarů zvýšil o 7,8 procenta na 22,5 milionu. Celková hodnota majetku těchto lidí vzrostla o osm procent na rekordních 86 bilionů dolarů, uvedla agentura DPA.

„Když se podíváme zpět na několik posledních let, stále to roste,“ uvedl Klaus-Georg Meyer ze společnosti Capgemini. „Naše prognóza na letošní rok je však mnohem opatrnější,“ dodal. Jedničkou v počtu dolarových milionářů v loňském roce podle údajů Capgemini byly Spojené státy, za kterými následovalo Japonsko a Německo.

Nejbohatším člověkem světa je nyní šéf automobilky Tesla Elon Musk. Hodnota jeho majetku podle Bloombergu na konci pondělního obchodování na newyorské burze činila 197 miliard dolarů (4,7 bilionu Kč). Oproti pátku se tak snížila téměř o 12 miliard dolarů a od začátku roku se propadla o více než 73 miliard dolarů.

Jedinou českou zástupkyní v žebříčku 500 nejbohatších lidí světa sestavovaném agenturou Bloomberg je nyní vdova po zesnulém většinovém majiteli skupiny PPF Petru Kellnerovi Renáta Kellnerová. Hodnota jejího majetku letos podle žebříčku klesla o 1,15 miliardy na 12,1 miliardy dolarů.

  Rozpočtový schodek USA za 11 měsíců činil tři biliony dolarů

Hodnota amerického akciového indexu Standard & Poor’s 500 se v pondělí propadla téměř o čtyři procenta kvůli obavám z negativních hospodářských dopadů vyšších úrokových sazeb. Od začátku roku tak index ztrácí přes 21 procent.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com