Státy EU se shodly na pravidlech využití zisků ze zmrazených ruských peněz

Země Evropské unie se dnes shodly na pravidlech, která otevírají cestu k možnému využití zisků ze zmrazených aktiv Ruské centrální banky na podporu Ukrajiny. Střediska pro mezinárodní vypořádávání plateb, která v rámci unijních sankcí zadržují aktiva ruské banky, budou muset dodržovat omezení při nakládání s mimořádnými zisky z těchto aktiv. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba rozhodnutí unijních zemí uvítal.

EU za téměř dva roky od začátku ruské invaze zablokovala okolo 200 miliard eur (asi 4,7 bilionu korun) finančních aktiv Ruské centrální banky. Jejich převážnou část drží zmíněná střediska, z nichž největší objem uchovává v Belgii sídlící Euroclear. Tato společnost podle agentury DPA loni vydělala na úrocích z ruských aktiv 4,4 miliardy eur.

Na základě dnes schváleného nařízení střediska držící v rámci unijních sankcí více než milion eur ruské banky budou muset zvláště vykazovat všechny mimořádné zisky, které mají z operací s těmito financemi. Budou mít také omezenu možnost s příjmy dále nakládat.

„Toto rozhodnutí otevírá cestu k tomu, aby Rada (státy EU) rozhodla o možném zavedení finančního příspěvku z těchto čistých zisků do rozpočtu EU k podpoře Ukrajiny a později k její obnově a rekonstrukci,“ uvedla Rada EU v tiskové zprávě.

Evropská komise by ve druhé fázi měla navrhnout vyčlenění peněz z revidovaného unijního rozpočtu a jejich převedení Kyjevu. Zatím přitom není jasné, kdy by je Ukrajina mohla dostat.

„Vyzýváme k dalším krokům, které by umožnily jejich praktické využití ve prospěch Ukrajiny,“ přivítal rozhodnutí členských zemí EU ukrajinský ministr zahraničí Kuleba.

ČTK

  Ukrajina i Rusko tvrdí, že za 24 hodin u Bachmutu padly stovky protivníků

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com