AP: Při mezietnickém násilí v Etiopii zemřelo více než 200 lidí

Více než 200 lidí zemřelo při útoku na etnické Amhary v etiopském státě Oromia. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na svědky, podle nichž mají incident na svědomí místní povstalci. Ti to ale popřeli. Útok se ve východoafrické zemi řadí k nejkrvavějším v poslední době.

„Napočítal jsem 230 těl. Obávám se, že je to útok s nejvíce oběťmi z řad civilistů, jaký jsme kdy zažili,“ řekl agentuře AP obyvatel západoetiopského okresu Gimbi Abdul-Seid Tahir, který podle svých slov útok, který se stal v sobotu, sotva přežil. „Pohřbíváme je v hromadných hrobech a stále sbíráme těla. Nyní dorazily jednotky federální armády, ale bojíme se, že pokud odejdou, útoky by mohly pokračovat,“ dodal.

Podle jiného svědka se místní Amharové, kteří jsou po Oromech početně nejsilnějším národem Etiopie, nyní zoufale snaží přesídlit do jiné oblasti, „než začne další vlna masového zabíjení“. Dodal, že etničtí Amharové, kteří se v oblasti usadili před 30 lety v rámci přesidlovacích programů, jsou nyní „zabíjeni jako kuřata“.

Oba svědci z útoku obvinili povstaleckou skupinu Oromská osvobozenecká armáda (OLA). Na stejného strůjce útoku ukázala i oromská regionální vláda, podle níž se ozbrojenci uchýlili k útokům na civilisty poté, co nebyli schopni čelit federální armádě.

Mluvčí OLA obvinění popřel a uvedl, že masakr naopak spáchali federální vojáci a provládní milice. „Útok, o kterém je řeč, spáchala armáda a místní milice, když se v důsledku naší nedávné ofenzivy stahovaly z jednoho ze svých táborů,“ uvedl mluvčí. Podle něho příslušníci provládních jednotek uprchli do místa jménem Tole a zaútočili na místní obyvatele a ničili jejich majetek v odplatě za údajnou podporu OLA. Bojovníci OLA se podle mluvčího nedostali ani do oblasti, kde se útok odehrál.

  Rusko z Ukrajiny propašovalo obilí za půl miliardy dolarů, zjistila AP

Mezietnické střety zachvátily několik oblastí druhé nejlidnatější země Afriky, způsobeny jsou většinou historickými křivdami a politickým napětím. Amharové jsou v regionech jako Oromia terčem útoků opakovaně. Vládní komise pro lidská práva dnes vyzvala centrální vládu, aby našla „trvalé řešení“, předešla zabíjení civilistů a ochránila je před podobnými útoky.

Oromská osvobozenecká armáda loni uzavřela spojenectví s Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontou (TPLF), která proti jednotkám federální vlády bojuje od roku 2020. Tento konflikt si vyžádal tisíce lidských životů a miliony lidí vyhnal z domovů.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..