Hostitelka schůzky ministrů G20 Marsudiová vyzvala k ukončení války na Ukrajině

Indonéská ministryně zahraničí Retno Marsudiová, jejíž země nyní pořádá schůzku ministrů zahraničí skupiny velkých světových ekonomik G20, vyzvala k rychlému ukončení války na Ukrajině. Učinila tak za přítomnosti šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova, který se schůzky účastní, stejně jako někteří z nejtvrdších kritiků ruské agrese proti sousední zemi, upozornily tiskové agentury.

„Je naší zodpovědností ukončit válku co nejdříve a urovnat naše rozpory za vyjednávacím stolem, a ne na bojišti,“ řekla hostitelka na úvod schůzky na indonéském ostrově Bali.

Shromáždění dominovala válka a její dopady na globální ekonomiku. Když si Lavrov potřásal rukou s hostitelkou, zněly výkřiky: „Kdy zastavíš válku?“ a „Proč neukončíš válku?“, vylíčila agentura Reuters. Tradiční skupinová fotografie ministrů se tentokráte nepořizovala a na protest proti ruské invazi ministři ze skupiny G7 bojkotovali čtvrteční recepci, poznamenala japonská agentura Kjódó. Diplomaté pokládají za nepravděpodobné, že by ze schůzky vzešel společný dokument.

Marsudiová se odvolávala na indonéskou náboženskou rozmanitost jako na příklad harmonického soužití rozdílných názorů a vyzvala G20, aby nalezla cestu vpřed při řešení problémů, které se šíří po celém světě. Varovala, že důsledky války, včetně rostoucích cen energií a potravin, nejvíce zasáhnou chudé země.

„S ruskou přítomností a účastí rozhodně pochybuji, že by došlo ke konsenzu například ohledně Ukrajiny,“ řekl před schůzkou vysoce postavený americký diplomat podle agentury Reuters.

Ruská invaze vrhla mrak na indonéské předsednictví v G20, ale hostitelka se snažila svými slovy „vytvořit atmosféru, která je pohodlná pro všechny“. Vůbec poprvé od ruského vpádu na Ukrajinu z 24. února, kdy všichni hlavní hráči sešli v jendé místnosti.

Lavrov při dnešním jednání seděl mezi zástupci Saúdské Arábie a Mexika. Na okraji schůzky se má podle agentury TASS sejít se svými protějšky z Argentiny, Brazílie, Indie a Indonésie.

  Slovensko umožnilo obnovit veřejnou dopravu do Česka

Podle Indonésie, která nyní G20 předsedá, hlavním tématem jednání má být zaručení dodávek potravin do chudších zemí, které podle mezinárodních organizací komplikuje právě konflikt na Ukrajině.

Skupina G20 sdružuje země, které představují dvě třetiny světové populace a 80 procent světového hospodářství.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com