Kandidáti na britského premiéra Sunak a Trussová se střetli kvůli daním

ct24.ceskatelevize.cz

Dva poslední kandidáti na křeslo britského premiéra a lídra Konzervativní strany Liz Trussová a Rishi Sunak se v pondělí utkali v televizní debatě, kde se střetli kvůli postoji k daním a veřejným výdajům. Současná ministryně zahraničí Trussová bývalému ministrovi financi Sunakovi například řekla, že jeho důraz na vyrovnání dluhu přivede britskou ekonomiku k recesi.

„Zničit ekonomiku jen proto, aby se rychleji splatil dluh, by byla obrovská chyba,“ prohlásila Trussová, kterou citovala agentura Reuters.

Sunak, který tento měsíc rezignoval s vysvětlením, že nechce pokračovat ve skandály zmítané vládě premiéra Borise Johnsona, kritizoval naopak plány Trussové na snížení daní. Označil je za pouhý příval „cukru“ pro ekonomiku, které ale pak zase rychle vyhládne.

Souboj o premiérský post proti sobě postavil Sunaka, který zvýšil daňové zatížení nejvíce od 50. let minulého století, a zastánkyni brexitu Trussovou, která naopak slíbila, že daně sníží. Ať už v sídle britských premiérů v Downing Street zasedne jeden, nebo druhý, ocitne se ve velmi těžkém postavení. Inflace v Británii spěje k 11 procentům, růst stagnuje, přibývá stávek a libra je vůči dolaru blízko historického minima.

Pondělní slovní přestřelka mezi Trussovou a Sunakem podtrhuje rozdělení v britské vládní Konzervativní straně ohledně toho, jakým způsobem řídit ekonomiku. Zatímco Trussová navazuje na Johnsonův přístup, že stát má hodně utrácet, Sunak tento přístup kritizuje.

„Někdo si opravdu myslí, že je rozumné půjčovat si ve velkém desítky miliard liber a dál přiživovat inflaci?“ tázal se Sunak, který Trussovou často přerušoval. Ministryně zahraničí ale odmítla varování svého rivala jako šíření strachu.

Jméno nového britského premiéra se veřejnost dozví 5. září, do té doby zůstane ve funkci Johnson. Ten začátkem tohoto měsíce oznámil rezignaci po tlaku svých kolegů, kteří kvůli nespokojenosti začali Johnsonovu vládu opouštět.

  Biden hodlá Putina varovat před ekonomickou cenou napadení Ukrajiny

Dva zbylí kandidáti se teď budou ucházet o přízeň členské základny Konzervativní strany napříč celou Británií. Asi 200.000 konzervativců rozhodne, koho z dvojice by raději viděli v čele vlády. Sunak v posledním hlasování obdržel 137 hlasů, Trussovou podpořilo 113 konzervativců.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com