Černochová požádala švédský protějšek o vyjednávací tým k obrněncům

novinky.cz

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) požádala svůj švédský protějšek o ustavení vyjednávacího týmu k chystanému nákupu pásových bojových vozidel pěchoty CV90. První obrněnce by mohly do ČR dorazit příští rok, ministerstvo obrany už v rozpočtu vyčlenilo peníze na jejich nákup. Černochová to dnes řekla novinářům v Hranicích na Přerovsku u příležitosti předání funkce velitele 7. mechanizované brigády.

Dosavadní tendr na nákupu 210 obrněnců za více než 50 miliard korun, ve kterém zůstali tři potenciální dodavatelé, nabral několikaleté zpoždění. Vláda minulý týden rozhodla o zrušení výběrového řízení. Česká republika bude přímo vyjednávat o dodání vozidel CV90 ze Švédska.

„Dnes a včera jsem podepisovala dopisy, které směřují na mé ministerské protějšky. Jeden byl (americkému) ministrovi obrany (Lloydu) Austinovi, ten se týkal nadzvukových letounů (F-35), a druhý byl panu ministrovi obrany Švédského království, kde jej žádám o ustavení vyjednávacího týmu tak, abychom mohli s mými zástupci vyjet vyjednávat o tom, kdy by nám nová bojová vozidla mohli dodat,“ uvedla Černochová. Ministerstvo obrany se bude snažit, aby nová bojová vozidla do Česka proudila ideálně už od příštího roku. „S položkou na pořízení bojových vozidel pěchoty počítáme v rozpočtu na rok 2023,“ dodala.

Černochová připomněla, že česká armáda se v NATO zavázala vybudovat do roku 2026 těžkou mechanizovanou brigádu s moderními tanky a bojovými vozidly. Česko proto nyní také jedná s německou vládou o dodávce 15 tanků Leopard 2A4. „Vyjednáváme o tom už druhý měsíc a během několika málo týdnů, pevně věřím, uzavřeme dohodu. První Leopard by mohl do Česka přijít již na konci letošního roku,“ podotkla Černochová.

Také jednání o nákupu švédských bojových vozidel pěchoty musí být podle Černochové rychlá, jelikož budování obrněné brigády má značný skluz a klíčový rok 2026 se blíží. „Je to velký úkol pro nás pro všechny, abychom dohnali to, co se prostě kolem bojových vozidel pěchoty léta zanedbávalo a co i nám trvalo několik měsíců, než jsme se mohli rozhodnout, že zvolíme cestu zrušení výběrového řízení a oslovíme vládu Švédského království,“ řekla Černochová.

  Česko chce vypovědět smlouvy s Ruskem o bezplatném pronájmu. Úhrady hodlá nárokovat i zpětně

Jednání se švédskou stranou by mohlo usnadnit to, že stejná bojová vozidla chce pro svoji armádu koupit také Slovensko. „Některá jednání budeme moci spojit se slovenskou stranou. To, že tento typ techniky bude v našem regionu, bude přednost. A bude to přednost i pro naše české firmy, protože podstatnou podmínkou bude nejen rychlost dodání a cena, ale také zapojení českého obranného průmyslu,“ uvedla Černochová. Podíl dodávek českých firem by podle ní měl v ideálním případě přesáhnout 40 procent.

Nová bojová vozidla mají nahradit letité obrněnce pocházející ještě z dob Sovětského svazu. Stroje budou tvořit páteř těžké brigády. Armáda požaduje vozidla v sedmi modifikacích. Většina bude sloužit jako bojová vozidla pěchoty, která mají uvézt 11 vojáků, mít věž s osádkou a kanon ráže 30 milimetrů. Další budou ve verzích velitelské, průzkumné, ženijní, vyprošťovací, zdravotnické a jako dělostřelecká pozorovatelna.

Novým velitelem 7. mechanizované brigády v Hranicích se od 1. srpna se stane plukovník generálního štábu Zdeněk Mikula, vystřídá brigádního generála Petra Svobodu. Mikula prošel výběrem tzv. generálské rady a do funkci ho schválila ministryně obrany. Donedávna řídil odbor mechanizovaného vojska pod sekcí rozvoje sil ministerstva obrany a několik měsíců byl Svobodovým zástupcem v Hranicích. „Ví přesně, co brigáda potřebuje, kam směřuje a jak naplnit úkol v připravenosti těžké brigády,“ podotkl Svoboda.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com