Ruské žáky čeká od nového školního roku výuka vlasteneckých hodnot

Ruští studenti, kteří se na podzim vrátí do školních lavic, se budou učit o národních hodnotách. Žáky čekají besedy na toto téma v rámci širší snahy Kremlu na zavedení vlastenecké výchovy ve školách. S odvoláním na ruská média o tom informoval britský list The Times.

Od 5. září budou školy po celé zemi věnovat hodiny takzvaným „rozhovorům o důležitých věcech“, řekl agentuře TASS šéf kremelského oddělení pro sociální projekty Sergej Novikov. Podle webových stránek Kremlu se Novikov věnuje úsilí ruského prezidenta Vladimira Putina „posílit duchovní a morální základy ruské společnosti“ a zlepšit „vlasteneckou výchovu mladých lidí“.

Tyto „rozhovory o důležitých věcech“ se zaměří na hodnoty ruské společnosti, které jsou podle Novikova zakotvené v národní bezpečnostní strategii země.

Ruské snahy o vlasteneckou výchovu ve školách dostaly nový impulz po invazi na Ukrajinu, jejímž cílem je podle Kremlu „demilitarizovat a denacifikovat“ svého západního souseda. Moskva akci přirovnala k sovětskému válečnému úsilí proti nacistickému Německu za druhé světové války.

Zprávy z nezávislých ruských médií dokládají četné případy nátlaku a zastrašování ruských učitelů, aby veřejně podporovali válečné úsilí a učili své žáky o tom, co Kreml nazývá „zvláštní vojenskou operací“. Několik učitelů bylo za protiválečné výroky potrestáno pokutou nebo propuštěno.

Ruský ministr školství Sergej Kravcov v dubnu oznámil, že plánuje zavést povinnou výuku dějepisu pro studenty již od sedmi let, přičemž důraz bude kladen na popírání toho, že Rusko špatně zacházelo s jinými státy, zejména Ukrajinou a Běloruskem. Kravcov rovněž uvedl, že ministerstvo doplní učebnice dějepisu o „zvláštní vojenskou operaci“ na Ukrajině.

Školy po celé zemi budou od začátku nového školního roku denně slavnostně vyvěšovat ruskou vlajku a hrát státní hymnu. Vláda plánuje utratit přes 970 milionů rublů (373 milionů korun) za ruské vlajky a erby.

  Na hranici se opět střílelo, obviňují Poláci Bělorusy

Putin také v červenci podepsal nový zákon, na základě kterého vytvoří moderní mládežnickou organizaci v duchu komunistické dětské organizace Pionýr. Podle úřadů ale nejde o přímé oživení této skupiny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com