Netanjahu: Izrael v boji s Hamásem nikdo nezastaví, země posílí obranu

Izrael na cestě k úplnému vítězství ve válce proti palestinskému hnutí Hamás v Pásmu Gazy nikdo nezastaví, a to ani projednávání konfliktu u Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu. Prohlásil to dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Oznámil také, že vláda plánuje rozsáhlé posílení rozpočtu na obranu, aby pokryla potřeby armády v příštích letech. Šéf armády Herci Halevi mezitím řekl, že palestinští uprchlíci by se mohli vrátit na sever Pásma Gazy, jakmile tam bude bezpečno. Za propuštění izraelských rukojmích zadržovaných v Gaze protestovalo v Tel Avivu na 120.000 lidí.

„Nikdo nás nezastaví – ani Haag, ani osa zla, nikdo,“ řekl Netanjahu na tiskové konferenci v Tel Avivu. Odkazoval tím na obvinění své země z páchání genocidy v Pásmu Gazy, které k ICJ vznesla Jihoafrická republika, a na Írán a jeho spojence na Blízkém východě. „Jsme na cestě k vítězství a nezastavíme se, dokud ho nedosáhneme,“ dodal.

Premiér novinářům také řekl, že meziresortní komise do osmi týdnů předloží plány na „obrovské dodatečné financování s cílem dosáhnout nezávislosti při budování obranných sil a v jiných záležitostech potřebných pro zajištění naší bezpečnosti v nadcházejících letech“. Jedním z cílů je podle něj vytvoření nezávislého vojenského výrobního sektoru.

Netanjahu řekl, že vláda bude rozhodovat o možném vojenském převzetí takzvaného filadelfského koridoru, což je pás území podél hranice Pásma Gazy s Egyptem. Vzhledem k tomu, že jedním z cílů války bylo zajištění této zóny a úplné izolování Hamásu, existuje podle premiéra řada možností, včetně vyslání vojáků do této oblasti. „Zabýváme se tím, rozhodnutí teprve musíme přijmout.“

Náčelník generálního štábu izraelské armády Halevi uvedl, že armáda zváží možnost návratu palestinských civilistů vysídlených ze severu Pásma Gazy, jakmile usoudí, že jim nehrozí nebezpečí kvůli bojům s Hamásem. Ty podle něj pokračují. Na dotaz k osudu statisíců lidí evakuovaných ze severu novinářům řekl: „Až budeme vědět, že obyvatelstvu nehrozí nebezpečí, budeme moci uvažovat o jejich návratu.“

  Po střelbě do dobrovolníků zůstalo na ruském cvičišti 11 mrtvých

Šéf úřadu OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA Philippe Lazzarini mezitím dnes prohlásil, že „hromadná smrt, zkáza, vysídlení, hlad, ztráty a zármutek posledních 100 dní jsou skvrnou na našem společném lidství.“

V neděli uplyne právě 100 dní od teroristických útoků Hamásu na Izrael, při nichž ozbrojenci pozabíjeli na 1200 lidí a přes 240 unesli do Pásma Gazy. Část rukojmích Hamás propustil za dosud jediného příměří na konci listopadu, většinou výměnou za palestinské vězně zadržované v Izraeli. Více než 130 jich však zůstává v zajetí, někteří jsou zřejmě po smrti. Shromáždění za jejich propuštění se dnes v Tel Avivu podle serveru listu The Times of Israel zúčastnilo na 120.000 lidí.

Při odvetném bombardování a pozemní operaci Izraele v Pásmu Gazy přišlo podle tamních úřadů o život nejméně 23.843 Palestinců, většinou civilistů, a přes 60.000 lidí bylo zraněno. „Je to 100 dní od začátku ničivé války, která v Gaze zabíjí a vyhání lidi z domovů a která následovala po strašlivých útocích Hamásu a dalších skupin proti lidem v Izraeli. Bylo to také 100 dní utrpení a úzkosti pro rukojmí a jejich rodiny.“ uvedl mimo jiné šéf UNRWA ve zveřejněné zprávě.

Izrael v předvečer 100 dní od začátku války pokračuje v tvrdých úderech v Gaze

Izrael dnes pokračoval v bombardování a pozemní ofenzivě v Pásmu Gazy, zatímco se jeho válka proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás blíží milníku 100 dní a její konec je v nedohlednu, píše agentura Reuters. Podle ministerstva zdravotnictví v Gaze, které ovládá Hamás, izraelské údery za uplynulý den zabily 135 Palestinců a dalších 312 zranily. Celkový počet mrtvých od začátku konfliktu tak podle palestinských úřadů vzrostl na 23.843, většinou jde o civilisty.

Izrael uvádí, že dosud zabil nejméně 8000 bojovníků Hamásu a že nemá jinou možnost, než vládu tohoto hnutí v Pásmu Gazy navždy ukončit. Činí tak v odvetě za teroristické útoky z loňského 7. října, při nichž ozbrojenci Hamásu a dalších islamistických skupin v jižním Izraeli povraždili na 1200 lidí, převážně civilistů, a nejméně 240 odvlekli do Pásma Gazy jako rukojmí.

  Íránský generální prokurátor oznámil zrušení mravnostní policie

Ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy dnes uvedlo, že v Rafáhu na jihu Pásma Gazy při izraelském leteckém úderu na dům, v němž se ukrývaly dvě vysídlené rodiny, přišlo o život 10 lidí. Proklamovaným cílem Hamásu je zničit izraelský stát. Evropská unie i Spojené státy považují Hamás za teroristickou organizaci.

Izrael tvrdí, že se při vedení městské války proti Hamásu v úzkém a hustě obydleném pobřežním pásu zaměřuje na ozbrojence a dělá vše pro to, aby minimalizoval vedlejší škody a civilní oběti. Avšak rozsah zabíjení a katastrofální humanitární situace v Pásmu Gazy šokují světové veřejné mínění a podněcují výzvy k vyhlášení příměří. Téměř všichni z 2,4 milionu obyvatel Pásma Gazy byli od začátku konfliktu nuceni alespoň jednou opustit své domovy, zhruba milion lidí odešel ze severu na jih.

Izraelská armáda v dnešní zprávě oznámila, že její jednotky zabily mnoho ozbrojenců v Chán Júnis na jihu a také ve střední části Pásma Gazy. Letecký úder nahlášený z Rafáhu prověřuje, dodala. Hamás prohlásil, že jeho bojovníci stříleli v Chán Júnisu na izraelský vrtulník.

Obyvatelé ve střední části pásma podle Reuters hlásili intenzivní přestřelky, ostřelování z tanků a izraelské nálety v oblastech uprchlických táborů Búrajdž, Nusajrát a Maghází, kde žijí i potomci uprchlíků z první arabsko-izraelské války z roku 1948. Izraelská armáda uvedla, že se v těchto oblastech zaměřila na bojovníky a velitelské centrum Hamásu. Izraelské síly byly rovněž spatřeny na okraji města Dajr Balah na západě pásma, kam Izrael posílal obyvatele, aby se ukryli. Podle svědků poblíž zasáhla autobus izraelská střela, oběti nebyly z místa bezprostředně hlášeny.

Přes 20 mrtvých Palestinců bylo hlášeno ze severu pásma, v lokalitě Bejt Lahíja a ve čtvrti Darádž v centru města Gaza. Izrael přitom nedávno oznámil novou, cílenější a méně intenzivní fázi bojů a stahuje část pozemních sil ze severu Gazy, které tam vstoupily tři týdny po začátku války. Od jejího zahájení v neděli uplyne 100 dní.

  Putin předložil údaje o mobilizaci. Plány se trochu změnily

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com