Změny v ukrajinském velení pokračují, generální štáb má nového náčelníka

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes učinil další změnu ve velení ukrajinské armády: Serhije Šaptalu v čele generálního štábu nahradil Anatolij Bargylevyč. Stalo se tak na návrh nového hlavního velitele Oleksandra Syrského, který ve čtvrtek vystřídal v čele ozbrojených sil populárního generála Valerije Zalužného. Oznámila to dnes ukrajinská média s odvoláním na Zelenského vyjádření.

„Dnes jsem měl poradu s velením našich ozbrojených sil a ministrem obrany Rustemem Umerovem. K výsledkům porady: vyměnil jsem šéfa generálního štábu. Novým náčelníkem generálního štábu jsem na návrh Oleksandra Syrského jmenoval generálmajora Anatolije Bargylevyče. Je to zkušený člověk, který chápe problémy této války a ukrajinské cíle,“ citoval prezidenta list Ukrajinska pravda na svém webu.

Zelenskyj poděkoval generálporučíkovi Šaptalovi za jeho službu během dvou válečných let. Bargylevyč dosud velel silám územní obrany, poznamenala agentura Unian. Dodala, že podle prezidentova vyjádření byli také vybráni zástupci nového hlavního velitele a nového náčelníka generálního štábu. Jde o profesionály, kteří se osvědčili v boji a kteří vědí, co ukrajinští vojáci potřebují, ujistil Zelenskyj s tím, že podepíše jejich jmenování.

V centru Kyjeva na náměstí Nezávislosti, zvaném Majdan, se dnes demonstrovalo proti odvolání generála Zalužného, ale podle novinářů přišlo jen asi 100 až 150 lidí. Server BBC News charakterizoval protest jako „maličký“.

ČTK

  Královna Alžběta II. se nechá očkovat proti covidu-19

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com