Netanjahu nařídil armádě, aby připravila evakuaci Rafáhu na jihu Pásma Gazy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes oznámil, že nařídil armádě, aby připravila evakuaci Rafáhu před očekávanou pozemní invazí, píše agentura AP. Město Rafáh se nachází na samém jihu Pásma Gazy u hranice s Egyptem a před boji na severu se tam uchýlilo mnoho civilistů. Podle dvou egyptských bezpečnostních zdrojů agentury Reuters Káhira na severovýchod Sinajského poloostrova v posledních dvou týdnech kvůli posílení bezpečnosti vyslala zhruba 40 tanků a obrněných vozidel. Kancelář předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse uvedla, že cílem izraelské operace v Rafáhu je vyhnat Palestince z Pásma Gazy.

Izrael tvrdí, že Rafáh je poslední baštou islamistického hnutí Hamás a že do města musí vyslat vojáky, aby dosáhl svého válečného cíle, tedy zničení Hamásu. V Rafáhu se tísní odhadem 1,5 milionů Palestinců, kteří tam uprchli z jiných částí Pásma Gazy.

Netanjahu dnes prohlásil, že v Rafáhu je třeba provést „masivní operaci“. Dodal, že izraelské činitele vyzval k vypracování „dvojího plánu“, který bude zahrnovat evakuaci civilistů a vojenskou operaci s cílem zničit zbývající jednotky Hamásu.

Válku v Pásmu Gazy, v němž na území menším než Praha žije na 2,3 milionu Palestinců, Izraelci vedou v reakci na přeshraniční teroristický útok Hamásu a dalších ozbrojenců z loňského 7. října, při němž na jihu Izraele zemřelo na 1200 lidí a dalších asi 250 bylo uneseno. V Pásmu Gazy od té doby podle tamních úřadů ovládaných Hamásem zahynulo téměř 28.000 lidí a drtivá většina obyvatel musela opustit domovy, více než polovina z nich se nyní ukrývá právě v Rafáhu.

Izrael kvůli očekávané invazi do Rafáhu čelí sílící kritice. Generální tajemník OSN António Guterres dříve tento týden varoval, že rozšíření izraelské ofenzivy do Rafáhu by mělo nedozírné regionální důsledky. Dnes jeho mluvčí Stéphane Dujarric vyjádřil „obrovské obavy o osud civilistů v Rafáhu“. „Je jasné, že je třeba lidi chránit, ale zároveň nechceme, aby docházelo k nucenému vysídlování… které je v rozporu s mezinárodním právem,“ uvedl.

  Johnson: Putin chce docílit změny bezpečnostní architektury v Evropě

Mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby prohlásil, že vojenská operace v Rafáhu v tuto chvíli „není něco, co bychom podpořili“. Velké obavy stran možné ofenzivy v Rafáhu během návštěvy Izraele tento týden vyjádřil také šéf americké diplomacie Antony Blinken.

Izraelská armáda v noci na dnešek bez ohledu na varování Bidenovy administrativy cíle v Rafáhu bombardovala.

Úřad Mahmúda Abbáse, předsedy palestinské samosprávy na okupovaném Západním břehu Jordánu, dnes uvedl, že cílem izraelské operace v Rafáhu bude vyhnat Palestince z jejich území. Izrael podle Abbásovy kanceláře „tímto krokem ohrožuje bezpečnost a mír v regionu i ve světě a překračuje všechny červené linie“ a věcí by se měla zabývat Rada bezpečnosti OSN. Kancelář dodala, že odpovědnost za dopady ofenzivy ponesou Izrael a USA.

Na své straně hranice mezitím bezpečnost posiluje také Egypt. Od začátku války postavil u Pásma Gazy betonovou hraniční zeď, která sahá šest metrů pod zem a je opatřena ostnatým drátem, píše agentura Reuters. Podle jejích zdrojů Káhira v posledních dvou týdnech také vyslala na severovýchod Sinaje desítky tanků, aby posílila bezpečnost.

Egypt a Izrael udržují mír již více než čtyřicet let a v posledních letech prohloubily vzájemné vztahy prostřednictvím izraelského vývozu zemního plynu a koordinace bezpečnosti kolem společné hranice a Pásma Gazy. Obě země uvalily na Pásmo Gazy blokádu, která přísně omezuje pohyb osob a zboží přes hranice poté, co v roce 2007 na tomto území převzal kontrolu Hamás. Napětí mezi Káhirou a Tel Avivem se však zvýšilo kvůli nynější válce. Egypt opakovaně varoval, že izraelská ofenziva by mohla zoufalé obyvatele Pásma Gazy přimět k útěku na Sinaj.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com