Rusko v předvečer inaugurace zvoleného prezidenta Spojených států Donalda Trumpa zintenzivňuje své propagandistické úsilí o diskreditaci ukrajinského vojenského a politického vedení v zahraničních médiích s cílem oslabit spolupráci mezi Amerikou a Ukrajinou.
Pokusy Ruska zasahovat do zahraničního informačního prostoru s cílem ovlivnit veřejné mínění jsou cílené a neustálé. Rusko působí nejen prostřednictvím kontrolovaných (ve většině zemí sankcionovaných) médií zaměřených na zahraniční cílové skupiny, ale také prostřednictvím vlastních zpravodajských kapacit, které nejsou přímo spojeny s Ruskem.
Ve snaze dosáhnout svého cíle využívají Kreml a ruští propagandisté několik metod práce s mezinárodními mediálními články. Za prvé vytrhávají fráze z kontextu. Zadruhé provádějí manipulativní interpretace a zkreslují význam publikací. Zatřetí přesouvají důraz, když se kritická analýza nebo komentář změní v otevřené obvinění. Začtvrté, vyrábějí falzifikáty.
Ve světě vytvořeném ruskými propagandisty je článek Foreign Policy o vyčerpání Ukrajiny v důsledku války prezentován jako výzva Západu ukrajinskému vedení k ukončení „nesmyslné války“. Článek týdeníku Newsweek o nedostatku pracovních sil je prezentován jako „ochota bojovat do posledního Ukrajince“. Analýza časopisu The Spectator o problémech korupce na Ukrajině se mění v „důkaz“ nutnosti přestat podporovat Ukrajinu.
Po Trumpově zvolení příštím americkým prezidentem se informační kampaň, která má téměř jistě ruskou stopu, zintenzivnila s novou silou. Již dnes některá média publikují články, které hrají do karet ruské propagandě.
Podle Institutu Roberta Lansinga zahájilo Rusko operaci, jejímž cílem je zdiskreditovat novou americkou administrativu, obrátit americké veřejné mínění proti Ukrajině a zdiskreditovat nejvyšší politické vedení Ukrajiny s cílem podkopat mírové úsilí zvoleného prezidenta Donalda Trumpa.
„Za tímto účelem organizuje společná ruská mezivládní skupina zahrnující vojenskou rozvědku a Federální bezpečnostní službu informační kampaň. Cílem tohoto pokusu o dezinformaci je přesvědčit mezinárodní společenství, že prezident Trump pověřil nominovaného ředitele FBI Kashe Patela, aby vyšetřil údajné zneužití americké pomoci ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Operace údajně zahrnuje zveřejnění archivních videozáznamů na podporu narativů ruské vojenské rozvědky,“ uvedl Institut Roberta Lansinga.
Příkladem informační operace s cílem zdiskreditovat Ukrajinu na mezinárodní scéně jsou také vymyšlené historky o zneužívání zahraniční pomoci Zelenským nebo jeho spolupracovníky, o nákupu luxusního zboží a přehnané zprávy o neshodách mezi ukrajinskou vládou a armádou.
„Rusko se tím snaží oslabit jednotu Ukrajiny a její mezinárodní podporu a ospravedlnit tak své vlastní kroky v konfliktu. Tyto kampaně často vycházejí z kanálů napojených na Kreml a šíří se prostřednictvím sociálních médií a proruských médií, což svědčí o koordinované strategii, jejímž cílem je formovat vnímání jak na Západě, tak na samotné Ukrajině,“ uvádí se v článku.
Podle deníku The Wasington Post má takové kampaně na starosti první zástupce vedoucího ruské prezidentské administrativy Sergej Kirijenko. Pod jeho vedením byly skutečně vytvořeny dvě dezinformační skupiny.
Kromě něj se na kampani s cílem zdiskreditovat nejvyšší vojenské a politické vedení Ukrajiny, včetně tvorby mediálního obsahu a jeho šíření v médiích a na sociálních sítích pod celkovou koordinací Kirijenka se aktivně podílí Autonomní nezisková organizace „Dialog“, „Studio Artěma Lebeděva“, jednotliví ruští specialisté v IPSO, mediální odborníci, specialisté na PR a provládní blogeři.
Autonomní nezisková organizace Dialog byla formálně založena v roce 2019 s cílem urychlit řešení problémů, které lidé vznášejí vůči úřadům. Ve skutečnosti se zabývá výrobou a šířením falešných zpráv a dezinformací o agresivní válce Ruska proti Ukrajině na podporu kremelské propagandy a je zodpovědná za správu účtů na sociálních sítích mnoha ruských vládních agentur, městských vzdělávacích institucí a propagandistů (např. Vladimíra Solovjova).
Po zrádné plnohodnotné invazi v roce 2022 začal Dialog analyzovat, jak sociální média reagují na zprávy související s válkou, a vydávat doporučení ruskému ministerstvu obrany, jak reagovat na události velkého významu.
„Dialog je zodpovědný za šíření mnoha falešných zpráv, mimo jiné o tom, že ukrajinská armáda údajně začala prodávat svá vyznamenání na eBay, že vysocí ukrajinští představitelé kupují švýcarské nemovitosti, že ukrajinským uprchlíkům je nabízena „ponižující“ práce v Polsku, že na Ukrajině údajně probíhá mobilizace žen, že ukrajinští vojáci dostávají prášky zvyšující agresivitu atd.
Dne 28. července 2023 byla společnost Dialog zařazena na sankční seznam EU za šíření dezinformací a propagandy na podporu války Ruska proti Ukrajině. Dne 4. září 2024 byl Dialog a jeho ředitel Vladimír Tabak zařazen na sankční seznam USA za „škodlivé ovlivňování“ prezidentských voleb v roce 2024.
Sám Vladimír Tabak se proslavil v roce 2010 po vydání skandálního kalendáře s fotografiemi studentů Moskevské státní univerzity ve spodním prádle, který byl věnován 58. narozeninám Vladimira Putina. Poté se stal aktivním účastníkem projektů tehdejšího zástupce vedoucího ruské prezidentské administrativy Vladislava Surkova. Po jeho rezignaci převzal roli Tabakova patrona Sergej Kirijenko, první zástupce vedoucího ruské prezidentské administrativy. Právě za Kirijenka se Tabak stal vedoucím Dialogu.
Role Studia Artěmije Lebeděva v kampani za diskreditaci Ukrajiny je nejistější. Je pravděpodobné, že Lebeděvovy kreativní agentury se podílejí na tvorbě textů a vizuálních produktů, které doprovázejí informační složku.
Sám Lebeděv si získal pověst nejznámějšího webdesignéra a hlavního trolla ruského internetu. Od anexe Krymu a ruské invaze na Ukrajinu v plném rozsahu se však jeho rétorika stále více synchronizuje s ruskou propagandistickou mašinérií.
Obvinění, že studio Artěmije Lebeděva skrývá velké státní zakázky, kromě četných kontraktů na rebranding ruských měst, moskevského metra nebo Ruské gardy, se na designéra snáší už od dob Alexeje Navalného.
Lebeděv je také zakladatelem internetové reklamní agentury Reklamation.ru a od října 2023 je ředitelem designu sociální sítě VKontakte, kde je údajně zodpovědný za „řízení designu produktů sociální sítě a formování přístupů k práci na uživatelských rozhraních“ a také za rozvoj „celkové vize designu sociální sítě“.
Po jeho jmenování se ve VKontakte, která je dlouhodobě státním majetkem plně kontrolovaným Federální bezpečnostní službou (FSB), začaly šířit zvěsti, že o jmenování Lebeděva rozhodli především generální ředitel VK Holdingu Vladimír Kirijenko (syn prvního náměstka šéfa ruské prezidentské administrativy Sergeje Kirijenka) a 29letý šéf VK Stěpan Kovalčuk.
Lebeděv aktivně podporuje Putina a jím vedenou válku proti Ukrajině. Opakovaně cestoval na Ruskem okupovaný Krym a na území Donbasu, které není pod kontrolou ukrajinských orgánů.
V roce 2020 se Artěmij podílel na natáčení předvolebního videa o změnách ruské ústavy pro RT a v červenci 2021 se stal moderátorem této propagandistické stanice.
Lebeděvova práce pro ruskou prezidentskou administrativu se samozřejmě neomezuje jen na jeho veřejné aktivity. Ještě v roce 2020 obdržel medaili Řádu za zásluhy o vlast II. třídy za zásluhy o vznik a rozvoj ruského segmentu internetové informační a telekomunikační sítě.
Mezi metody boje proti ruskému zahraničnímu vměšování a informační manipulaci patří zařazování právnických a fyzických osob zapojených do kremelských dezinformačních aktivit na sankční seznamy, označování nepravdivých informací na sociálních sítích a vyvracení podvrhů.
Rusko však v současné době úspěšně využívá ve svůj prospěch jeden ze základních principů demokracie – svobodu slova. Sledování ruských podvratných aktivit v informačním prostoru, potírání podvrhů a manipulace s informacemi zůstává ambiciózní výzvou, které musí západní demokracie čelit.
Vzhledem k tomu, že nejúspěšnější propagandistické kampaně Kremlu mohou mít hrozivé důsledky pro sociální, politické a diplomatické procesy v celých zemích, nelze rizika destruktivních aktivit Ruska v informačním prostoru přeceňovat.
Autor: Tomáš Novák
Zdroj: iDnes.cz
2 Comments