Na východě Česka hrozí silné bouře, na Plzeňsku a Rokycansku záplavy

fotolab.cz/

Meteorologové prodloužili výstrahu před bouřemi pro východní část Čech, Moravu a Slezsko. Platí do noci na neděli. Na východě země mohou být bouřky velmi silné s přívalovým deštěm a kroupami. Vydatně pršet tam má až do pondělí. Na Plzeňsku a Rokycansku dnes odpoledne hrozí povodně, výstraha je s extrémním stupněm nebezpečí. Zároveň už nikde v ČR neplatí varování před požáry. ČTK to dnes sdělil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Varování před bouřkami platí od dnešních 14:00 do nedělních 02:00. Ve Zlínském kraji, Moravskoslezském kraji a částech krajů Jihomoravského a Olomouckého je výstraha s vysokým stupněm nebezpečí. V opakovaných bouřkách tam ojediněle může spadnout až 70 milimetrů srážek. „V důsledku bouřek očekáváme rychlé vzestupy hladin menších toků nebo i jejich krátkodobé rozvodnění a možnost zatopení podchodů, podjezdů nebo sklepů,“ uvedli meteorologové. Lze podle nich očekávat škody na majetku, výpadky v energetice a problémy v dopravě.

Pro část krajů Královéhradeckého, Pardubického, Jihomoravského, Olomouckého a Vysočiny platí výstraha s nízkým stupněm nebezpečí. Srážkové úhrny by tam ojediněle měly dosáhnout 30 milimetrů.

„V neděli a v pondělí dopoledne může na Moravě a ve Slezsku vydatně pršet. Během tohoto období může spadnout ojediněle kolem 50 mm srážek. Situaci budeme během neděle upřesňovat,“ dodal ČHMÚ.

Výstraha před povodněmi platí na Plzeňsku a Rokycansku od 13:45 do 18:00. Podle ČHMÚ řeka Klabava v Hrádku brzy překročí třetí – tedy nejvyšší – povodňový stupeň. Meteorologové navíc v oblasti očekávají další srážky. Na dolním úseku bude hladina kvůli dotoku stoupat dále.

Voda může zaplavovat níže položené obydlené oblasti a komunikace. Některé silnice a mosty mohou být uzavřeny. Lidé by se neměli koupat nebo jezdit lodí v korytě toku a bezprostředním okolí. Měli by také omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů.

  Prezident většinu dne prospí a bývá zmaten, říká zdroj z jeho okolí

Výstraha před silnými bouřkami platila od pátku také pro západní a střední části Čech. Nejvíce pršelo právě v okolí Plzně a v pásu táhnoucím se severojižním směrem přes Prahu a Středočeský kraj. Za 24 hodin tam spadlo 20 až 50 milimetrů vody, ve stanici Zbiroh Švabín dokonce téměř 85 milimetrů. Některé menší toky se rozvodnily až na druhý povodňový stupeň. Bouřky ale nezpůsobily větší škody, hasiči vyjížděli především k popadaným stromům a odčerpávali vodu.

Silný déšť na Plzeňsku zvednul hladiny menších řek, hrozí i třetí stupeň

Vytrvalý déšť na Plzeňsku zvednul hladiny menších toků. Na dvou místech byl už vyhlášen druhý stupeň povodňové aktivity, na Klabavě v Hrádku a Holoubkovském potoku v Rokycanech. Podle varování meteorologů ale hrozí i vzestup hladin na třetí stupeň, tedy stav ohrožení. Následně by se měly zvedat i hladiny na spodních tocích řek, varují meteorologové.

Podle Ivo Bohmanna z plzeňského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu spadlo v oblasti Brd v noci asi 70 milimetrů srážek. „Jak se bude vyvíjet počasí, stále modelujeme. V noci spadlo více srážek, než jaký byl odhad,“ řekl ČTK.

Říčka Klabava se při silnějších deštích často rychle zvedne. Dnes je na první stupni i v Rokycanech. V Hrádku jen od 12:00 stoupla hladina Klabavy asi o 40 centimetrů a průtok se zdvojnásobil. Ostatní toky v Plzeňském kraji zatím zůstávají bez povodňového varování, ale zejména menší toky mají stoupající trend.

Kvůli dešti bylo dnes také zaplavené kolejiště ve stanici Mirošov na Rokycansku. Vlaky dočasně nahradí autobusy, uvedly České dráhy na svém webu.

Podle předpovědi by srážky v Plzeňském kraji měly postupně slábnout a měnit se na přeháňky. Od neděle by se už nad západ Čech měl nasouvat výběžek vysokého tlaku. Pršet by mělo už mírně.

  Arenberger pronajímal vlastní budovu nemocnici, kterou vedl. Získal tak kolem šesti milionů korun

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com