Hlubuček je oficiálně bez majetku. Nemovitosti převedl na partnera, ten většinu po razii prodal

Bývalý radní Petr Hlubuček obviněný v kauze Dozimetr je oficiálně bez majetku. Všechny své nemovitosti v Česku převedl na svého partnera Jiřího Karvánka, který podle zjištění Radiožurnálu většinu z nich krátce po policejní razii prodal. Vyplývá to z katastru nemovitostí. Marek Chromý z protikorupční organizace Transparency International upozorňuje, že okolnosti a načasování převodu nemovitostí působí jako snaha dostat majetek z dosahu policie.

Vila v Lysolajích, byt v Masné ulici v centru Prahy a jednotka v bytovém komplexu v Holešovicích. Ještě začátkem letošního roku patřily všechny tři nemovitosti Petru Hlubučkovi, tehdejšímu pražskému radnímu a lysolajskému starostovi za STAN.

Dnes už tomu tak není. Vilu i byty Hlubuček převedl v průběhu roku na svého partnera Jiřího Karvánka. Ten, jak nyní zjistil Radiožurnál, oba byty prodal a to krátce po policejní razii, při které byl Hlubuček letos v červnu zadržen.

Jak vyplývá ze smluv uložených v katastru nemovitostí, přípravy na přesun majetku mezi Hlubučkem a Karvánkem začaly už v druhé půlce února. Právě v únoru se v médiích objevily zprávy o tom, že se o radního zajímá policie. Ta si skutečně pro Hlubučka přišla o čtyři měsíce později a obvinila ho jako jednoho z členů organizované zločinecké skupiny v kauze Dozimetr.

Konkrétně smlouvu na převod jednoho bytu, jak dříve informovaly Seznam zprávy, sepsali partneři 19. února, druhou pak o tři dny později. Radiožurnál informoval, že 22. února vznikla smlouva, kterou Hlubuček na Karvánka přepisuje lysolajskou vilu.

V následujících měsících Hlubuček byty na Karvánka převedl. Z listin uložených v katastru nemovitostí lze zjistit, že Hlubuček s Karvánkem byty dříve pronajímali. Oproti tomu s faktickým převodem vily, v níž oba žili, muži vyčkávali.

Převod nakonec odstartoval Karvánek až 15. června, tedy v den, kdy detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili Hlubučka spolu s dalšími dvanácti lidmi a soud následně poslal politika do vazby. Karvánek nebyl v souvislosti s kauzou z ničeho obviněn.

  Policie zajistila auta s migranty na Uherskohradišťsku a na Vysočině

Podle Marka Chromého, vedoucího analytika protikorupční organizace Transparency International, působí okolnosti a načasování převodů účelově. Totiž v případě, že policie v rámci vyšetřování prokáže způsobenou škodu, může pachatelům zabavit majetek, kterým pak alespoň část škody nahradí.

„Načasování převodu majetku pana Hlubučka na jeho partnera, ať už v řádu dnů po zveřejnění prvních informací o tom, že je v hledáčku policie, nebo několik hodin po jeho zadržení, působí účelově, tedy aby se zadržení majetku vyhnul,“ řekl Radiožurnálu Chromý. „Je pak otázkou pro orgány činné v trestním řízení, jak moc byl nebo nebyl pan Karvánek informován o aktivitách svého partnera,“ doplnil.

Prodáno za téměř 15 milionů

Karvánek nechtěl vysvětlit, proč na sebe nechal nemovitosti napsat. „Určitě se nechci vyjadřovat k nějakým vašim úvahám a spekulacím“ reagoval na dotazy Radiožurnálu. „Nemám důvod někomu sdělovat, proč jsem udělal, co jsem udělal,“ podotkl Karvánek.

Oslovit s dotazy exradního Hlubučka není možné, jelikož je stále ve vazbě. Jeho advokát Lukáš Trojan Radiožurnálu pouze řekl, že jako advokát má mlčenlivost, ale o převodech majetku mezi Hlubučkem a Karvánkem stejně nic neví. „V této záležitosti jsem vůbec nic nedělal,“ uvedl.

Karvánek se pak nechtěl vyjádřit ani k tomu, proč prodal byty krátce po policejní razii. Podle smluv, které má Radiožurnál k dispozici, měl za ubytovací jednotku v Holešovicích dostat 5,1 milionů korun a za byt na Starém městě dokonce 9,5 milionů.

Radiožurnál se obrátil s žádostí o komentář i na Vrchní státní zastupitelství v Praze, které kauzu Dozimetr dozoruje. „K dané věci není možné poskytovat jakékoliv podrobnosti s ohledem na fázi trestního řízení,“ uvedl ale pouze státní zástupce Adam Borgula.

Policie přitom v kauze již jednu nemovitost zajistila. Jak upozornil Deník N, konspirační byt v centru Prahy, kde se scházeli obvinění členové skupiny, má na sobě od července v katastru plombu.

  Rozezlený Babiš: Zítra uděláme nová opatření proti covidu

Apartmány ve Španělsku

Kromě nemovitostí v Česku měl Hlubuček před svým zadržením ještě další majetek. Vlastnil podíly ve dvou společnostech Combi travel partner a IDUP Group. Zatímco v první společnosti mu podíl zůstal, v IDUP Group ho převedl opět na Karvánka. Kdy přesně se tak stalo, není jasné.

Obchodní rejstřík uvádí 25. března 2022. Na druhou stranu, ve sbírce listin lze dohledat Karvánkovo rozhodnutí, kterým jako jediný majitel společnosti Hlubučka odvolává z pozice jednatele už 21. února. To odpovídá období, kdy spolu připravovali smlouvy na převod nemovitostí.

Kromě majetků v Česku patřilo Hlubučkovi i několik apartmánů ve Španělsku. Seznam Zprávy dříve uvedly, že Hlubuček dva dny po zadržení a obvinění nechal nemovitosti ve městě Torremolinos nedaleko Málagy přepsat. Majitelem apartmánu o velikosti 110 metrů čtverečních v rezortu Castillo de San Carlos se stal opět Karvánek.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com