Lipavský: Zlepšování podmínek v cizině je ze strany ČR investicí do bezpečnosti

Zlepšování podmínek v zahraničí je ze strany Česka nejen projevem dobré vůle, ale také investicí do vlastní bezpečnosti a prosperity. Na zahájení dnešního Národního rozvojového dne to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Také podle prezidenta Petra Pavla, který se akce zúčastnil, by Česko mělo převzít svůj díl odpovědnosti jak z dobré vůle, tak v zájmu zachování vlastní bezpečnosti před krizemi, které mají potenciál překonávat hranice a ovlivnit bezpečnost a prosperitu ČR.

Globální krize jako pandemie, klimatická změna nebo válka na Ukrajině jsou podle Pavla událostmi, které proměňují mezinárodní prostředí a v propojeném světě mají vliv na životy všech. Investice do rozvojové a transformační pomoci podle něj mají potenciál předcházet krizím nebo je aspoň mírnit. Rozvojové a humanitární aktivity jsou podle něj celospolečenským tématem. „Češi ve sbírkách prokazují, že jim pomoc druhým není lhostejná,“ řekl prezident ve svém úvodním projevu k Národnímu rozvojovému dni. Připomněl pomoc Ukrajině, zejména pak ukrajinským uprchlíkům na českém území, kde byla podle něj vlna solidarity mimořádná.

Česko má dlouholetou tradici solidárního zahraničního působení a hraje aktivní roli ve vytváření stability v různých regionech světa, řekl Lipavský. Jako příklad zmínil dlouholeté partnerství s Bosnou a Hercegovinou, Gruzií, Moldavskem a Ukrajinou. „Naší přidanou hodnotou jsou transformační zkušenosti, dlouholetá lidskoprávní tradice a také schopnost navazování partnerství napříč různými sektory,“ poznamenal ministr.

ČR podle Lipavského dokáže stále více ovlivňovat evropskou rozvojovou politiku, patří podle něj k hlavním podporovatelům prevence a snižování rizika katastrof v evropské i globální humanitární politice, pomohla také v Evropské unii prosadit lidskoprávní sankční mechanismus. Dnešní akce má podle ministra dát najevo, že humanitární, rozvojová a transformační pomoc je nedílnou součástí zahraniční politiky.

„Národní rozvojový den má k jednomu stolu přivést všechny aktéry, kteří se na pomoci podílejí, tedy státní instituce a zároveň organizace, které projekty implementují v zahraničí,“ řekl Lipavský ČTK. Diskusi je podle něj nutné vést mimo jiné o potřebě navýšit finanční příspěvek. Na rozvojovou pomoc bylo v rozpočtu ministerstva zahraničí pro rok 2024 vyčleněno 962 milionů korun, částka podle Lipavského dlouhodobě stagnuje.

  Kupní síla podle studie u většiny dávek vzrostla

Aktéři mají debatovat také o tom, jak pomoc lépe propagovat v Česku i v zemi, kde ČR působí. K tomu má sloužit logo, které ministerstvo dnes představilo. „Je to česká vlajka doprovozená anglickým textem ‚Czech Aid‘, aby mu každý rozuměl,“ popsal Lipavský.

Česko poskytuje humanitární pomoc například zemím postiženým přírodními katastrofami nebo válečnými konflikty. Pomáhá také v rámci dlouhodobé rozvojové spolupráce, mimo jiné v Etiopii či Zambii. V zahraničí pomáhají i české neziskové organizace, univerzity a firmy, třeba společnost Člověk v tísni, organizace ADRA ČR nebo Charita ČR.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com