Biden ostře kritizoval Trumpa a jeho přívržence

irozhlas.cz

Americký prezident Joe Biden v projevu ve Filadelfii prohlásil, že extremismus jeho předchůdce v Bílém domě Donalda Trumpa a Trumpových přívrženců mezi republikánskými politiky rozvrací demokracii. Ve městě, které se stalo kolébkou americké demokracie, obvinil své politické odpůrce, že otřásají samými základy Spojených států.

„Donald Trump a MAGA-republikáni představují extremismus ohrožující samé základy naší republiky,“ řekl Biden před historickou budovou Independence Hall ve Filadelfii, kde byla přijata Deklarace nezávislosti Spojených států a také americká ústava.

Devětasedmdesátiletý demokratický prezident ostře kritizuje krajní křídlo republikánů a „extrémní filozofii MAGA“. Tato zkratka je narážkou na Trumpovo volební heslo z roku 2016 Make America Great Again (učiňme Ameriku opět velikou).

Biden nyní vyčetl přívržencům MAGA, že „nerespektují ústavu, nevěří v právní stát a neuznávají vůli lidu“, jsou ochotni zvrátit demokratické volby, ignorovat ústavu Obvinil je, že „jsou odhodláni vrátit tuto zemi zpět“ a chtějí Ameriku „bez práva na soukromý život, bez práva na antikoncepci, bez práva vzít si toho, koho milujete“, tedy bez sňatků osob stejného pohlaví. „Zatímco tu stojím, rovnost a demokracie jsou vystaveny útoku. Nepředstírejme laskavě opak,“ řekl podle agentury Reuters.

Prezident v narážce na vpád Trumpových přívrženců do sídla Kongresu a Trumpovo zpochybňování výsledku prezidentských voleb zdůraznil, že v USA není místo pro politické násilí, a také prohlásil, že nebude přihlížet, jak se lidé, odmítající uznat porážku, pokoušejí ukrást volby.

„Dlouho jsme si říkali, že americká demokracie je zaručena. Ale není. Musíme ji bránit. Chránit ji. Postavit se za ní. Každý z nás,“ zdůraznil podle serveru BBC News.

Zástupci krajní pravice „tleskají hněvu, živí se chaosem, nežijí ve světle pravdy, ale ve stínu lži“, řekl Biden, který se snaží vyburcovat voliče demokratů a přesvědčit dosud nerozhodné.

  Proč vstup Ukrajiny do EU zachová bezpečnost celé Evropy

Biden ještě jako kandidát na prezidenta uspořádal ve Filadelfii první shromáždění své kampaně. Uvědomuje si, že stát Pennsyvanie, ve kterém se Filadelfie nachází, může být klíčový pro úspěch v listopadových volbách do Kongresu a tedy i osudu pro zbytek prezidentova mandátu, poznamenala agentura AFP. Připomněla, že Biden nedávno přirovnal ideologii Trumpových vyvznavačů k „polofašismu“.

Tento výraz pobouřil konzervativní tábor, který prezidenta obviňuje, že přispívá k rozdělení Ameriky. Vůdce republikánské menšiny ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy ve čtvrtek obvinil Bidena, že „démonizuje desítky milionů tvrdě pracujících Američanů“. „Prezident Biden místo toho, aby se snažil sjednotit naši zemi při řešení problémů, rozhodl se rozdělovat, ponižovat a znevažovat své spoluobčany,“ řekl McCarthy v Bidenově rodném městě Scranton v Pensylvánii.

Kdyby volby byly hned teď, tak 47 procent voličů hlasovalo pro demokraty, 44 procent pro republikány, alespoň podle průzkumu, jehož výsledky ve čtvrtek zveřejnil list The Wall Street Journal. Ještě v březnu měla pravice náskok pěti procentních bodů.

Ale volby bývají tradičně nepříznivé vůči straně zastoupené v Bílém domě, průzkumy veřejného mínění nebývají neomylné a dva měsíce jsou v americké politice hotová věčnost, poznamenala AFP. Pro demokraty bude těžké zachovat si většinu v Sněmovně reprezentantů, ale doufají, že si ji udrží v Senátu, dodala s tím, že k tomu je nutné vyhrát v Pennsylvánii.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com