Prahou prošel Pochod vděčnosti. Ukrajinci chtěli Česku poděkovat za podporu, kterou jim poskytlo

Centrem Prahy prošel v neděli po poledni Pochod vděčnosti, kterým chtěli Ukrajinci žijící v Česku vyjádřit poděkování za podporu, kterou jim a jejich zemi poskytuje Česká republika. Na Václavském náměstí se podle policie sešlo zhruba 500 lidí, akce se obešla bez incidentů, řekl mluvčí pražské policie Jan Daněk. Do Česka od začátku ruské invaze na Ukrajinu uteklo několik set tisíc Ukrajinců.

Účastníci pochodu se sešli kolem nedělního poledne pod sochou svatého Václava. Po úvodním proslovu a za skandování „Děkujeme!“ se vydali směrem na Můstek a Staroměstské náměstí.

„Policisté dnes v Praze dohlíželi na oznámené shromáždění s názvem Akce vděčnosti občanům České republiky za podporu Ukrajiny. Shromáždění začalo na Václavském náměstí v poledne a avizovaný pochod na Staroměstské náměstí začal ve třináct hodin. Během celé akce jsme nemuseli řešit žádný problém,“ řekl Radiožurnálu mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Účastníci, mezi kterými výrazně převažovaly ženy, nesli české a ukrajinské vlajky, a také ručně vyrobený transparent s poděkováním za srdečné přijetí v Česku. Přesný počet ukrajinských běženců pobývajících v České republice není znám.

Koncem srpna, půl roku po začátku ruské invaze, odhadoval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) jejich počet na více než 300 tisíc. Víza dočasné ochrany dosud získalo 424 302 ukrajinských uprchlíků.

Češi za půl roku od počátku ruské invaze podle organizátorů největších tuzemských sbírek poslali na podporu Ukrajiny více než čtyři miliardy korun a přispívají dále.

Peníze kromě pomoci obětem války a uprchlíkům slouží i k nákupu zbraní pro ukrajinskou armádu. Česká republika doposud Ukrajině poskytla vojenský materiál za 3,8 miliardy korun.

 

  Česko letos podle zprávy OECD čeká mírná recese a vysoká inflace

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com