Čečenský vůdce Kadyrov přiznal, že ruské tažení na Ukrajině nejde podle plánu

Prezident ruské autonomní republiky Čečenska Ramzan Kadyrov v 11 minut dlouhém zvukovém záznamu na sociální síti Telegram kritizoval vedení ruské armády poté, co jej patrně zaskočila ukrajinská protiofenziva na severovýchodě Ukrajiny. V této souvislosti Kadyrov naznačil, že si ruský prezident Vladimir Putin možná není vědom skutečné situace na bojišti.

Ukrajina v posledních dnech zahájila protiofenzivu na severovýchodě země v Charkovské oblasti, kde podle pozorovatelů postupuje mílovými kroky. V neděli večer ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném projevu potvrdil, že ukrajinské síly dobyly zpět strategické město Izjum. Ruská strana ztrátu města přímo nepřiznala, v sobotu ale ruské ministerstvo obrany uvedlo, že přesouvá své jednotky od Izjumu směrem na ukrajinský Donbas.

„Udělali chyby a myslím, že z toho vyvodí nutné závěry,“ uvedl Kadyrov ve zvukovém vzkazu, který v neděli zveřejnil na svém kanálu na Telegramu. „Pokud dnes nebo zítra nedojde ke změně strategie, budu nucen promluvit s vedením ministerstva obrany a vedením země a vysvětlit jim skutečnou situaci na místě. Je to velmi zajímavá situace. Řekl bych, že je to zarážející,“ dodal bývalý povstalec, který se stal spojencem Kremlu a vládne v Čečensku tvrdou rukou už od roku 2007.

Od únorové invaze se Kreml soustředil na umlčení liberálních hlasů kritizujících válku. S tím, jak se situace na bojišti ruským invazním silám zkomplikovala, ale nyní čelí také výzvám stoupenců, kteří chtějí, aby Rusko nasadilo do války více sil a zvrátilo tak průběh, píše list The Guardian. Mnoho jednotek z Čečenska se účastnilo ruského válečného tažení, a přestože je Kadyrov zdánlivě velmi loajální vůči Moskvě, je jednou z mála ruských politických osobností, jejichž vyjádření Kreml plně nekontroluje.

ČTK

  Migrační pakt EU je odsouzen k neúspěchu, prohlásil Orbán

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com