V Mošnově začínají Dny NATO, v okolí letiště jsou několikakilometrové kolony

Společný seskok českých a polských parašutistů dnes na ostravském letišti Mošnov na Novojičínsku zahájil dvoudenní Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Diváky čeká každý den okolo deseti hodin programu. Ze všech stran letiště se od rána tvoří několikakilometrové kolony aut, ve kterých lidé čekají desítky minut.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Vstup na akci je zdarma a navštěvuje ji i přes 200.000 lidí. Loni počet návštěvníků ovlivnila i koronavirová omezení a bylo jich okolo 60.000.

„Jsme rádi, že po dvou letech, kdy návštěvníci bohužel buď v roce 2020 neměli vůbec přístup a v loňském roce to bylo poprvé a naposledy na vstupenky, které regulovaly počet návštěvníků kvůli covidu, jsme opět v režimu roku 2019. Věříme, že si to návštěvníci užijí,“ řekl předseda pořádající organizace Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík.

Na akci se prezentují armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky z 19 zemí. Mělo jich být rekordních 22, ale některé jednotky nakonec účast odvolaly.

„Úplně jsme nepočítali s tím, že v pondělí bude ve Velké Británii státní pohřeb královny Alžběty II. nebo že kvůli velmi nepříznivým meteorologickým podmínkám druhá akrobatická skupina, kterou jsme očekávali z Chorvatska, přes veškerou naší snahu jim vyjít vstříc nakonec nedorazí,“ řekl Pavlačík. Britské letectvo podle něj zrušilo účast na všech akcích.

Na ploše jsou desítky letadel i další technika, na přehlídku ale lákají především dynamické ukázky, které se odehrávají ve vzduchu i na zemi. Poprvé ve střední a východní Evropě uvidí lidé ve vzduchu švédský letoun JAS-39 Gripen E. Také bojové letouny páté generace F-35 Lightning II budou mít v Mošnově ve vzduchu premiéru, dva stroje ukáže nizozemské letectvo. Naopak derniéru zřejmě budou mít vrtulníky Mi-24/35V české armády, které postupně začnou nahrazovat modernější stroje.

  Blinken vyzval v telefonátu Lavrova k propuštění zadrženého novináře

„Jsme rádi že zde máme poprvé návštěvníka z Jižní Ameriky, a to z Brazílie, kdy je v České republice na veřejnosti poprvé představen letoun C-390. Dále zde opět máme po šesti letech velmi úspěšnou účast z Jordánska, jejich ženskou protiteroristickou jednotku, která bude mít společné vystoupení se zásahovou jednotkou Moravskoslezského kraje,“ řekl Pavlačík.

Poprvé jsou v Mošnově současně dva největší letouny amerického letectva, C-5M a C-17. Jednou z nejatraktivnějších ukázek bude vystoupení švýcarské letecké akrobatické skupiny Patrouille Suisse. Ve vzduchu diváci uvidí i mistra Evropy i Česka v akrobatickém létání Martina Šonku na cvičném vrtulovém letounu Z-142C AF.

„Myslím, že nejlepší na akci ale je, co je tady všechno možné vidět pohromadě – od městské policie přes hasiče, vězeňskou službu, celní správu, pozemní jednotky. Máme zde poprvé i největší zastoupení pozemních sil, kdy zde máme americký těžký tank Abrams společně s německými nejmodernějšími tanky Leopard. Tohle všechno vidět společně s leteckými ukázkami nikde jinde není možné,“ řekl Pavlačík.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com