Ve Staré Boleslavi začala poutní mše, lidé si připomínají svatého Václava

Ve Staré Boleslavi na Mariánském náměstí začala v 10:00 za silného deště poutní mše, kterou vrcholí Národní svatováclavská pouť. Nedaleko kostela, kde byl před 1087 lety zavražděn kníže Václav, si odkaz českého patrona připomínají stovky lidí. Bohoslužbu slouží pražský arcibiskup Jan Graubner, účastní se i jeho předchůdce Dominik Duka.

Mezi poutníky jsou i manželé Sasínovi ze Strážnice u Uherského Hradiště, přijeli mikrobusem s dalšími lidmi, vyráželi dnes v 05:00. „Je to úcta ke svatému Václavovi, jezdíme sem několik let,“ řekli ČTK. Mariánské náměstí a jeho širší okolí je uzavřeno pro dopravu, lidé musí svá vozidla zaparkovat na okraji města nebo v menších postranních ulicích. V davu jsou skauti a sokolové, na pořádek dohlíží desítky policistů.

V kryptě sv. Kosmy a Damiána v bazilice sv. Václava bude od 13:00 do 17:00 hodin vystavena lebka sv. Václava, kterou budou střežit duchovní a členové Hradní stráže. Kromě poutní mše se dnes koná i řada dalších akcí, například na náměstí středověký jarmak, večer ve 20:00 vyjde náměstím Svatováclavský průvod, lidé v kostýmech budou představovat družinu sv. Václava. „Očekáváme, že se do něj zapojí kolem 200 lidí,“ řekla ČTK spoluorganizátorka poutě Zdeňka Tichá.

Poslední dva roky byla pouť v omezené podobě. Loni byla Národní pouť na Tetíně na Berounsku, deset dní před svátkem svatého Václava, místo tradiční poutní mše na Mariánském náměstí se konala slavnostní bohoslužba v opravené bazilice sv. Václava. V roce 2020 byla mše na náměstí omezená kvůli koronavirovým opatřením.

Stará Boleslav je nejstarším českým poutním místem spojeným se svatováclavskou tradicí i mariánským kultem. Národní svatováclavskou pouť obnovila římskokatolická církev v roce 2003.

Svatý Václav byl zavražděn 28. září roku 935 svými odpůrci, mezi něž patřil také jeho bratr Boleslav I. Za věčného vládce české země byl prohlášen už ve 12. století, svatováclavský kult rozšířil po Evropě Karel IV. Za druhé světové války byl zneužit nacisty, komunistický režim zase vydával Václava za slabocha. Státním svátkem je 28. září od roku 2000 a v kalendáři je označen jako Den české státnosti.

  Nová opatření kvůli covidu. Po dovolené půjdete povinně na test

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..