Soud projedná případ Rusa viněného ze zadržení 11 lidí při anexi Krymu

ct24.ceskatelevize.cz/

Pražský městský soud dnes začne projednávat případ Rusa Alexandra Frančettiho. Obžaloba ho viní z toho, že se při ruské anexi Krymu v roce 2014 podílel na násilném zadržení přinejmenším 11 proukrajinsky smýšlejících lidí. Za založení organizované zločinecké skupiny zaměřené k páchání teroristického útoku mu hrozí až patnáctileté vězení. Muž vinu odmítá.

Frančetti podle obžaloby v Sevastopolu spoluzaložil organizovanou ozbrojenou skupinu Sevastopolská obrana. V rámci skupiny zkoumal terén, monitoroval elektrické a plynové vedení a pohyb lidí v oblasti a shromažďoval informace o rozmístění ukrajinských vládních sil a jejich skladů zbraní a munice. Informace měl poté předávat ruským námořním silám s vědomím, že budou využity při násilném obsazení Krymu. Zadržení 11 lidí, které obžaloba zmiňuje, se uskutečnilo v Černorečenské soutěsce.

Česká policie Rusa zadržela na základě ukrajinského zatykače loni v září. Pražské soudy rozhodovaly o jeho vydání ke stíhání na Ukrajinu. Městský soud původně vydání připustil, usnesení ale zrušil vrchní soud. Krátce po prvním rozhodnutí totiž Rusko napadlo Ukrajinu, a podle soudců by tak v zemi hrozilo reálné riziko porušení mužových lidských práv.

Po rozhodnutí vrchního soudu byl sice Frančetti propuštěn z české předběžné vazby, na svobodu se však reálně nedostal. Bezprostředně poté jej totiž zadržela česká Národní centrála proti organizovanému zločinu a sama jej obvinila. Soud muže následně poslal do vyšetřovací vazby, kde Rus čeká na hlavní líčení.

ČTK

  Bradáčová k rozhodnutí o Čapím hnízdě: Myslím si, že lhůtu do konce srpna nepůjde dodržet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com