Sunak jako první získal 100 podpisů pro kandidaturu do čela konzervativců

Britský exministr financí Rishi Sunak si jako první zajistil podporu 100 zákonodárců, nutných pro kandidaturu do čela Konzervativní strany. Ta hledá nového lídra, jenž se posléze stane i britským premiérem, po čtvrtečním oznámení rezignace premiérky Liz Trussové.

O dosažení potřebného počtu podpisů pro kandidaturu Sunaka informovali na twitteru předseda obranného výboru britského parlamentu Tobias Ellwood, který je jedním ze Sunakových podporovatelů. „Je mi ctí, že jsem stým členem parlamentu“ z řad toryů, jenž podporuje Sunakovu kandidaturu, uvedl Ellwood.

Po ohlášené rezignaci Trussové po pouhých 44 dnech v čele vlády se objevila tři jména vážných uchazečů o převzetí vedení strany a vlády. Penny Mordauntová, která má v současném kabinetu na starosti koordinaci vládní agendy v Dolní sněmovně, oznámila jako první, že chce kandidovat. Ve hře je také návrat předchůdce Trussové Borise Johnsona.

Pro nominaci do klání je třeba získat minimálně 100 podpisů konzervativních zákonodárců, kterých je celkem 356. Když podporu stovky poslanců získá jen jeden kandidát, stane se lídrem strany ihned. Pokud takovou podporu získají tři kandidáti, bude z dalšího klání vyřazen ten, kdo bude mít nejméně hlasů. Mezi zbývajícími dvěma pak bude rozhodovat 170.000 členů Konzervativní strany v internetovém hlasování. V tom předchozím na začátku září Trussová porazila Sunaka.

ČTK

  Tuniská policie zabila teroristy po útoku na strážníky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com