SZ Byznys přináší v indexu spotřeby elektřiny a plynu data, která ilustrují, kolik energie Češi (ne)ušetřili. Údaje čerpá od společnosti Amper Meteo. Informace o zaplněnosti zásobníků poskytuje Ministerstvo průmyslu a obchodu.
Vysoké ceny energií donutily Čechy k úsporám.
Od začátku roku v jednotlivých týdnech klesá spotřeba zemního plynu. Za předchozí týden se meziročně snížila o 7,5 procenta. „Minulý týden byla spotřeba plynu nižší meziročně o 22,1 procenta, ale také bylo tepleji o 2,4°C. Po očištění spotřeby o vliv počasí a paroplynové elektrárny Počerady byly úspory 17,7 procenta. Díky tomu, že Počerady vyráběly meziročně více, je finální úspora ale jen 7,5 procenta,“ popisuje analytik společnosti Amper Meteo Kamil Rajdl.
Úspory za rok 2022 jsou zřejmé také v měsíčním vyjádření, zatím každý měsíc byla spotřeba nižší než v minulých letech – a to včetně předkrizového roku 2019.
Vzhledem k poklesu teplot a nástupu topné sezony však v předchozích letech spotřeba od října prudce stoupala. Letošní říjen však podle meteorologů patří k těm teplejším, takže by křivka nemusela se začátkem sezony „zdivočet“ jako v průměrných říjnech minulých let.
Ve 41. týdnu byl u elektřiny zaznamenán významný pokles spotřeby elektrické energie o 7,8 procenta, na nějž minulý týdnen navázal. „U elektřiny úspory pokračují také, meziročně došlo k poklesu o 8,5 procenta, resp. 7,1 procenta, po očištění o vliv počasí,“ říká Rajdl. Následující týdny ukážou, zda jde o dlouhodobý trend, nebo jen výkyv způsobený oddálením topné sezony.
Od začátku roku jsou podle Rajdla úspory elektřiny celkově zatím malé, a to ve výši 1,3 procenta.
„Klesající trend, který byl zaznamenán od počátku června, dále pokračuje a ještě se prohlubuje,“ komentuje výsledky Rajdl. V posledních třech měsících se spotřeba elektřiny drží na hladině kolem 5 200 GWh. Stejně jako u plynu se však od října v minulých letech začala zvyšovat.
Zaplněnost plynových zásobníků podle údajů, které má k dispozici Ministerstvo průmyslu a obchodu, navzdory poškození Nord Streamu 1 roste. K neděli 23. října 2022 v nich bylo 3 237,6 milionu m3 plynu, což je o 65 milionů m3 plynu více než před týdnem.
Vzhledem k celkové kapacitě tuzemských zásobníků 3 457 milionů m3 jsou aktuálně naplněny na 93,6 procenta.
Ve stejnou dobu loni byly zásobníky naplněné pouze na 81,2 procenta, což odpovídalo 2 808 milionu m3 plynu. Mnozí proto ukázali směrem na Rusko a obvinili Moskvu z manipulace s cenami plynu i tím, že si pronajala kapacity, které pak záměrně nevyužila.
I když Česko překročilo hranici 90 procent, stále do zásobníků vtlačilo méně plynu než v letech 2020 (3 310 milionu m3) a 2019 (3 343,4 milionu m3).
Odkud pocházejí data k Indexu spotřeby energií
U elektřiny pracuje Amper Meteo s daty zveřejňovanými Českou elektroenergetickou přenosovou soustavou (ČEPS).
Údaje o spotřebě plynu společnost čerpá z dat firmy Net4Gas, která zajišťuje přepravu zemního plynu. Jde o spotřebu, která projde trubkami provozovanými pouze Net4Gas, takže nepokrývají celkovou tuzemskou spotřebu – proto je oproti celkovému spotřebovanému plynu patrná odchylka zhruba tři procenta.
Starší data jsou o tuto odchylku přesnější a pocházejí od Energetického regulačního úřadu. Spotřeba plynu zahrnuje i množství, které čerpá plynová elektrárna Počerady.
Veškerá data jsou očištěná o vliv počasí, což znamená, že jsou přepočítaná na dlouhodobý průměr počasí, především teplot, u elektřiny se zohledňuje i sluneční záření. Každý den se očišťuje samostatně, v případě týdnů a měsíců se očištěné údaje sčítají.
Údaje ohledně spotřeby plynu jsou primárně uvedeny v gigawatthodinách (GWh), ale lze je převést na m3. 1 GWh = 0,09478673 milionu m3. Tento převod však podle Amper Meteo není zcela přesný, neboť kubík může obsahovat za různých podmínek různé množství energie, ale odchylka je zanedbatelná.
Zdroj: SZ