Plná moc k přepisu vozidla 2020: Co musí obsahovat a kde ji ověřit + vzor ke stažení

S upraveným systémem změny vlastníka vozidla již nelze provozovat vozidlo v tzv. „polopřevodu“, kdy původní majitel auto odhlásil na svém úřadě, následně poslal doklady poštou novému majiteli a ten si auto zase na svém úřadě přihlásil. Nově se musí změna vlastníka provést najednou. Naštěstí už na jakémkoli úřadě obce s rozšířenou působností.

Buď se toho mohou zúčastnit obě strany, tedy prodávající i kupující, případně lze někoho k úkonům zmocnit. Což je asi nejčastější případ. Převod vozidla pak může provést kupující, prodávající nebo někdo úplně jiný, ale musí jít o osobu způsobilou k právním úkonům. Vždy je zapotřebí úředně ověřená plná moc k přepisu vozidla.

Jaké jsou náležitosti plné moci k přepisu vozidla?

Plná moc nemá úřadně předepsanou formu, může být klidně napsána rukou. Z dokumentu ale musí být zřejmé, že se jedná o plnou moc a kdo koho a hlavně k jakým úkonům zmocňuje. Pro účely změny vlastníka v registru vozidel postačí do plné moci vypsat, že se plná moc uděluje k tomuto úkonu. Plnou moc lze také časově a místně omezit.

Vzor plné moci ve Wordu a PDF si můžete stáhnout přímo tady:

Plná moc k přepisu motorového vozidla Word (DOC, 41 kB)

Plná moc k přepisu motorového vozidla PDF (PDF, 53 kB)

Zatímco před lety nemusel být podpis na plné moci úředně ověřený, dnes je to nutnost. Ověření podpisů na plné moci lze provést u notáře, na úřadě, na poště nebo na Czech Pointu.

Mapu kontaktních míst Czech Point najdete zde. Než na některý pojedete, ověřte si předem otevírací dobu.

Rady a tipy pro snadný a rychlý přepis vozidla:

Pokud prodáváte vozidlo, postarejte se o jeho převod sami a nechte si od kupujícího vystavit plnou moc. Případně zmocněte někoho třetího, kdo za vás vozidlo přepíše na nového majitele. Za převod vozidla na nového majitele do 10 dnů totiž odpovídá prodávající, jinak se vystavuje sankci až 50 000 Kč.

  Česko získalo za pololetí z EU o 45,6 mld. Kč víc, než jí odvedlo

Prodávající pak na svém úřadě potřebuje následující dokumenty:

  • vyplněnou přihlášku k registraci vozidla do registru silničních vozidel
  • kupní smlouvu
  • velký a malý technický průkaz
  • ověřenou plnou moc
  • protokol o evidenční kontrole (nesmí být starší 14 dnů)
  • doklad o sjednaném povinném ručení (ideálně už na nového majitele)

Značky se dnes už nemusí nikam nosit. Auto může být klidně registrováno v Ostravě a jezdit s karlovarskými značkami. Něco jiného je, pokud by si chtěl nový majitel zařídit značky na přání, ale to už je jeho starost.

Zdroj: https://autobible.euro.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com