Na prezidenta chce kandidovat nejméně dvacet zájemců, ministerstvo jména neřeklo

Na ministerstvu vnitra se přihlásilo nejméně 20 kandidátů na budoucího prezidenta republiky. ČTK to řekla dnes krátce před uplynutím lhůty v 16:00 mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová. Konečný počet přihlášených má ministerstvo sdělit do hodiny. Před pěti lety se nominovalo také 20 zájemců.

Mezi kandidáty jsou bývalý předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel, expremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš nebo bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová, kteří mají podle průzkumů největší šanci na vítězství.

Přihlášky odevzdali také senátoři Pavel Fischer (nezávislý) a Marek Hilšer z klubu Starostů, stejně jako předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Mezi nominovanými jsou také podnikatelé Karel Janeček, Karel Diviš a Tomáš Březina, poslanec SPD Jaroslav Bašta, bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima nebo prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová.

Přihlášku nakonec nepodali bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, někdejší místopředseda KSČM Josef Skála nebo teolog Ivo Mareš. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí zaevidoval 21 volebních účtů uchazečů po úřad hlavy státu včetně europoslance Hynka Blaška (za SPD), bývalého pirátského senátora a předsedy hnutí Vize pro Česko Libora Michálka, buddhisty Lumíra Lásky nebo prezidenta spolku KTV Ivana Smetany.

Jména všech kandidátů ministerstvo zveřejní podle Dlubalové až 25. listopadu po přezkoumání, zda přihlášky splňují zákonem požadované náležitosti, a po následné registraci kandidátních listin. Hana Malá z ministerstva vnitra již dříve uvedla, že některé z přihlášek zjevně nesplňují všechny náležitosti. Před pěti lety ministerstvo k volbám připustilo devět kandidátů ze dvou desítek, kteří se přihlásili.

Forum24.cz

  Babiš: Průzkumy bereme s pokorou. Někdy mám pocit, že jsou některé přestřelené

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..