Zájemci o úřad prezidenta mají poslední možnost podat přihlášku

Zájemci o úřad prezidenta dnes mají poslední šanci, aby dodali ministerstvu vnitra přihlášky pro prezidentské volby v lednu příštího roku. Lhůta končí v 16:00. Do pondělního poledne se nominovalo 14 kandidátů včetně hlavních favoritů. Volební účty si zřídilo 21 zájemců. Při předchozím vybírání hlavy státu před pěti lety předložily kandidaturu dvě desítky adeptů, zákonným podmínkám vyhovělo devět z nich.

Ministerstvo podané přihlášky překontroluje do 24. listopadu a o den později rozhodne o jejich registraci.

Minulý týden se do voleb přihlásili předseda ANO a expremiér Andrej Babiš, bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová nebo senátor Pavel Fischer, tento týden je doplnil armádní generál ve výslužbě a bývalý náčelník vojenského výboru NATO Petr Pavel.

Do konce října předložili své přihlášky senátor Marek Hilšer, bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, poslanec SPD Jaroslav Bašta a prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová spolu s dalšími čtyřmi adepty.

Přihlášku dnes mají podat také podnikatelé Karel Janeček a Karel Diviš, oba uvádějí, že mají k dispozici podpisy občanů. Odpoledne na ministerstvo vnitra přijde i odborový předák Josef Středula, který sháněl podporu od občanů i senátorů. Přibýt by mohly podle odhadů celkem ještě tři či čtyři přihlášky vážných uchazečů.

Podmínkou účasti v prezidentských volbách jsou podpisy minimálně 20 poslanců, deseti senátorů nebo 50.000 občanů. Podpisy nelze po dnešku doplňovat, na rozdíl od jiných údajů. První kolo prezidentských voleb se bude konat 13. a 14. ledna, předpokládané finále o dva týdny později.

  Tisíce odpůrců povinného očkování prošly z centra Prahy na Hradčany

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com