Biden burcoval voliče opět slovy o ohrožení demokracie

irozhlas.cz

Americký prezident Joe Biden při svém posledním mítinku před volbami opět vyzval voliče k obraně ohrožené demokracie. Ve Spojených státech se dnes volí nové složení celé Sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu. Tyto volby budou klíčové pro další průběh Bidenova funkčního období v Bílém domě.

„Cítíme v kostech, že demokracie je v ohrožení, a víme, že nastala chvíle, abyste bránili demokracii.“ řekl Biden publiku, které si jej přišlo poslechnout na historicky černošskou univerzitu v Bowie ve státu Maryland, obklopujícím hlavni město Washington. „Moc v Americe je tam, kde byla vždy: ve vašich rukou, v rukou lidu,“ dodal devětasedmdesátiletý šéf státu podle agentury AFP.

Výběr místa byl podle ní důležitý hlavně z hlediska podpory afroamerické komunity, kterou se Biden snaží v posledních dnech zmobilizovat. Při této příležitosti také vykresloval republikány jako stranu, která chce voliče zbavit sociálních výdobytků, včetně práva na potrat.

Bidenovy komentáře odrážejí hlubokou politickou propast ve Spojených státech před volbami 8. listopadu, ve kterých by republikáni mohli získat kontrolu nad jednou nebo oběma komorami Kongresu, upozornila agentura Reuters. Volební prognostici předpověděli, že republikáni pravděpodobně získají většinu ve Sněmovně reprezentantů a také by mohli získat kontrolu nad Senátem.

Že ve volbách jde o záchranu země, argumentují i republikánští politici.

Republikáni obviňují Bidenovu vládu z rostoucích cen a kriminality, což jsou dvě hlavní starosti voličů. Desítky kandidátů však také zopakovaly nepodložená tvrzení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o podvodu při jeho volební porážce v roce 2020. Někteří z těchto kandidátů by mohli uspět jako guvernéři nebo volební administrátoři a hrát ústřední roli v prezidentském klání v roce 2024, dodal Reuters.

Americký exprezident Trump uvedl, že 15. listopadu učiní velké prohlášení

Bývalý americký prezident Donald Trump naznačil, že příští týden oznámí kandidaturu na prezidenta ve volbách v roce 2024. V Ohiu na pondělním mítinku před dnešními kongresovými volbami řekl, že 15. listopadu učiní důležité prohlášení. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

  EK doporučila kandidaturu Ukrajiny do EU, podmínila ji reformami

„V úterý 15. listopadu učiním v Mar-a-Lago v Palm Beach na Floridě velmi velké oznámení,“ řekl Trump svým příznivcům na mítinku republikánského kandidáta do Senátu USA Jamese Vance.

Bývalý prezident odmítl sdělit podrobnosti a dodal, že nechce odvádět pozornost od dnešních „velmi důležitých, ba dokonce zlomových voleb“. Američané budou odevzdávat hlasy ve volbách, které mohou vést k tomu, že republikáni získají kontrolu nad jednou či oběma komorami Kongresu.

Volební prognózy předpovídají, že republikáni pravděpodobně získají ve 435členné Sněmovně reprezentantů zhruba o 25 křesel více, což by bylo dost na zisk většiny. Podle analytiků by republikáni mohli získat také jedno křeslo navíc, které potřebují k ovládnutí Senátu.

Trumpův náznak, že se bude znovu ucházet o Bílý dům, přišel po jeho projevu, v němž se obul do prezidenta Joea Bidena. Řekl, že Spojené státy jsou pod jeho vedením „zemí v úpadku“. „Jsme zemí, kterou již nikde ve světě nerespektují a nikdo jí nenaslouchá. Jsme zemí, která se v mnoha ohledech stala terčem posměchu,“ uvedl Trump.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com