V Charkově už vozí cestující první tramvaj z Prahy i autobusy z Plzně

Válkou poničeným východoukrajinským městem Charkov ode dneška jezdí první tramvaj, kterou městu nedávno daroval pražský dopravní podnik (DPP). „Je to velká podpora našeho města, protože ruští agresoři nám zničili mnoho techniky – tramvaje, trolejbusy, autobusy. A tramvaje jsou dopravní prostředky, které mají Charkované velmi rádi,“ řekl ČTK starosta města Ihor Terechov, který se dnes zúčastnil první jízdy pražské tramvaje. Ve městě už jezdí také šest autobusů z Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP).

Česká tramvaj vyrazila s pasažéry dopoledne z Jižního nádraží a zamířila na Třídu vítězství. Na cestu se vypravila přesto, že krátce předtím vydaly úřady varování před hrozbou ruského vzdušného útoku.

„Každý týden budeme na trasy posílat nové tramvaje,“ řekl Terechov. Praha už dříve oznámila, že Charkovu věnuje celkem dvacet vozů, osm z nich už podle ředitele dopravního odboru charkovské radnice Ivana Kuzněcova dorazilo. Podle starosty Terechova město opravuje také své tramvaje, které poškodilo ruské ostřelování.

„Celkem bylo poničeno 140 tramvaji, 36 z nich nelze opravit. Takže ta pomoc, kterou dostáváme od partnerů z Česka, je velmi významná. Mnohokrát za ni děkujeme,“ řekl dále novinářům charkovský starosta.

Do Charkova z Prahy zamířily ve druhé polovině října první čtyři tramvaje typu T6A5, které byly při obnově pražského vozového parku vyřazeny. Jejich přepravu zajistila organizace Člověk v tísni. Charkovský dopravní podnik si poté musel tramvaje upravit, mimo jiné bylo zapotřebí změnit rozchod kol, protože na Ukrajině se používá širší než v Praze. „Úprava jednoho vozu trvá zhruba týden a půl, pokud máme odborníky a materiál,“ vysvětlil ČTK Kuzněcov.

„V současné době už po Charkově také jezdí šest autobusů darovaných Plzní,“ upozornil Kuzněcov a dodal, že sedmý vůz čeká na certifikát a do ulic by měl vyrazit příští týden. „Plzeň nám darovala také dva trolejbusy, na ty čekáme. Tři trolejbusy pak budeme mít z Brna,“ dodal ředitel dopravního odboru.

  Rusko tvrdí, že jeho rakety v přístavu Oděsa v sobotu mířily na vojenské cíle

Kuzněcov rovněž upozornil na důležitou roli autobusů v současné době, jelikož ruské invazní síly v posledních týdnech útočí na ukrajinskou energetickou infrastrukturu a země má problémy s dodávkami elektrického proudu. „Proto potřebujeme autobusy. Jsou jediné, které mohou jezdit bez elektřiny. Proto jsme Čechům a městu Plzni velmi vděční. Je to velká pomoc,“ dodal Kuzněcov. Ruské útoky podle něj poničily také řadu charkovských autobusů, trolejbusů i metro.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com