Socha nahého Putina jde do dražby, výtěžek má pořídit dron pro Ukrajinu

Do dražby zamířila socha představující ruského prezidenta Vladimira Putina na zlatém záchodě. Již několikrát ji skupina Kaputin instalovala ve veřejném prostoru, mimo jiné před ruským velvyslanectvím v Praze. Putina doplnili ještě běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem a sousoší dostalo název Naked Killers. Dražba začala on-line na twitterovém účtu skupiny Kaputin, potrvá do 20. prosince a vyvolávací cena je na 10.000 eur (asi 240.380 Kč). Výtěžek bude věnován na nákup bojového dronu pro Ukrajinu.

„Smyslem figuríny je ukázat zlo současného kremelského režimu v plné nahotě. Odkazuje na zálibu v až úchylném luxusu, a obnažuje tak buranství a hodnotovou prázdnotu ruského diktátora a jeho zločinného režimu. Je symbolem perverznosti ruského režimu, jeho mafiánské estetiky a totalitní zvůle,“ řekl dnes na tiskové konferenci autor konceptu Otakar van Gemund z aktivistické skupiny Kaputin. Ve čtvrtek se sochou budou od 15:00 putovat centrem Prahy.

Socha podle něj ukazuje, že Putin svou sílu jen předstírá. „Je to narážka na císařovy nové šaty, která ilustruje, že se Putina nesmíme bát, že jeho moc živí jedině náš strach. Je zranitelnější než se zdá,“ doplnil.

Dražba figuríny je podle něj příležitost pro sběratele akčního umění, kteří nemají v lásce Putina a chtějí podpořit Ukrajinu. Akce může podle van Gemunda zasáhnout Putina přímo na bitevním poli: papírový Putin pomůže financovat vojenskou porážku skutečného Putina.

Figurína Putina v choulostivé situaci vznikla ještě před zahájením ruské agrese vůči Ukrajině. Svou premiéru si odbyla na happeningu v dubnu 2021, kdy ji aktivisté ze skupiny Kaputin vystavili před ruskou ambasádou v Praze, jejíž plot zároveň ozdobili zlatými záchodovými štětkami

Tvůrce figuríny inspiroval ruský opozičník Alexej Navalnyj, když koncem roku 2020 zveřejnil informace o Putinově paláci u Černého moře, kde jen záchodové štětky údajně stály 15.000 eur. Motiv záchodových štětek, který se poté stal symbolem odporu při protirežimních demonstracích v Rusku, rozvedli čeští aktivisté právě figurínou Putina trůnícího na zlatém záchodu. Figurína, na níž se složily desítky lidí, vznikla v dílně výtvarnice Barbory Zichové.

  MAPA: Nemocní momentálně přibývají nejvíc na západě Čech

Putin na zlatém záchodě prošel několika proměnami. Nejprve trůnil se staženými červenými trenýrkami symbolizujícími podle autorů českou dezinformační scénu kolem Miloše Zemana. Tehdy instalaci se zlatou mísou doplňovala lahvička s čisticím přípravkem Novičok. Po potlačení protirežimních demonstrací v Bělorusku přibyla na Putinově klíně menší figurína představující Lukašenka.

Po ruské agresi proti Ukrajině 24. února pak zlatou roli toaletního papíru v Putinově ruce nahradila zkrvavená zmenšenina pračky jako symbol rabování ruských nájezdníků na Ukrajině. Po nálezu masových hrobů v Buče pak pod Putinovým podstavcem přibyla figurína těla civilní oběti v igelitovém pytli. Na diktátorovu hruď bylo přidáno zlaté písmeno Z zavěšené na zlatém řetízku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com