Fiala chce diskutovat s Orbánem a udržet jednotu EU ohledně Ukrajiny

seznamzpravy.cz

Premiér Petr Fiala (ODS) očekává, že na dnešním jednání předsedů vlád visegrádské čtyřky (V4 – ČR, Slovensko, Maďarsko, Polsko) bude s maďarským ministerským předsedou Viktorem Orbánem mluvit o některých odlišných maďarských názorech ve věcech zahraniční politiky. Chce dělat vše pro to, aby se podařilo udržet jednotu Evropské unie v otázkách podpory Ukrajiny a protiruských sankcí, řekl novinářům před odletem na summit do Košic.

Budapešť mimo jiné udržuje politické i ekonomické vztahy s Moskvou navzdory ruskému vpádu na Ukrajinu. Skupina V4 podle Fialy neprožívá dobré období. „Postoje Maďarska to ovlivňují, dnes uděláme pokus, abychom jednání posunuli dál,“ řekl Fiala. Zdůraznil, že formát visegrádské čtyřky se v minulosti osvědčil a pomohl členům prosazovat společné zájmy.

Fiala ocenil, že v tomto půlroce se pod vedením českého předsednictví vždy podařilo nalézt shodu všech unijních zemí ohledně Ukrajiny i protiruských sankcí. „Je jasné, že Maďarsko má odlišné názory a vyjadřuje je velmi silně,“ připustil. Jednotu ohledně Ukrajiny však považuje za velkou zbraň vůči Rusku. „Budeme dělat vše pro to, abychom ji udrželi,“ doplnil.

Formát dnešního jednání v Košicích podle Fialy umožní otevřenou diskusi mezi „osmi očima“ premiérů. „Můžeme velmi otevřeně mluvit o nepříjemných tématech. Nepochybuji, že se o některých těchto věcech bavit budeme,“ doplnil. Týkat se to bude patrně i počínání Orbána, který tento týden vyvolal pobouření, když se na veřejnosti ukázal s šálou s mapou takzvaného Velkého Maďarska. Mapka zahrnovala i části nynějšího Rakouska, Slovenska, Slovinska, Rumunska, Chorvatska, Srbska a Ukrajiny a vyvolala od představitelů těchto zemí silně kritické reakce.

V Košicích očekává vedle války na Ukrajině diskusi o migraci či energetické bezpečnosti. Cizinci zejména ze Sýrie přecházejí srbsko-maďarskou hranici a následně i přes Slovensko a Česko míří do západoevropských zemí. Česko kvůli tomu zavedlo kontroly na česko-slovenské hranici. Fiala zopakoval, že Česko je připravené zvýšit počet svých policistů na srbsko-maďarské hranici.

  Zelenskyj: Rusko chystá nové útoky v Donbasu a Charkově; chce vítězství

Státy V4 by podle něj mohly jednat o společných nákupech plynu. „Jsou výhodné pro země, které nemají přístup k moři,“ podotkl. Cílem musí být zbavení se závislosti na fosilních palivech z Ruska, všechny středoevropské země se také musí soustředit na rozvoj obnovitelných zdrojů energie, doplnil. Důraz chce na jednání klást i na to, aby v EU platila jednotná pravidla pro podporu průmyslu tak, aby nedošlo na „soutěž národních rozpočtů“.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com