Na Pražském hradě byla dnes otevřena nová stálá výstava, která se věnuje historii i současnosti státních vyznamenání. Muzeum Řádu bílého lva si mohou zatím návštěvníci prohlédnout v rámci průvodcovských prohlídek organizovaných Kanceláří prezidenta republiky (KPR), od února se stane součástí jednoho z návštěvnických okruhů. K vidění bude také během dne otevřených dveří, který Pražský hrad chystá na 7. prosince. Novinářům to dnes řekli zástupci KPR.
Podle prezidenta Miloše Zemana s ideou vzniku muzea, které by se věnovalo nejvyššímu státnímu vyznamenání, tedy Řádu bílého lva, přišel již na počátku 20. let minulého století Jiří Guth-Jarkovský, který na Pražském hradě působil jako ceremoniář a navrhl statut řádu.
Podle mluvčího hradní kanceláře Víta Nováka se výstava zabývá historií Řádu bílého lva, ale i o dalšími státních vyznamenání. Je věnovaná i třeba držitelům státních vyznamenání nebo historii samotné hradní kanceláře a organizací, které jsou k ní přidruženy. V rámci muzea je tak k vidění i místnost, která se věnuje prvnímu československému prezidentu Tomáši Garrigueovi Masarykovi nebo část, ve které je nábytek z pracovny prvního českého prezidenta Václava Havla.
Představeny jsou třeba originální náčrty návrhu Řádu bílého lva, ukázky státních vyznamenání, vystavena je také první prezidentská standarta, která vlála na Pražském hradě v roce 2018. „Je tu i numizmatický kabinet, protože se na výstavě významně podílela Česká numizmatická společnost,“ řekl ČTK Novák.
Prezident Zeman poznamenal, že Řády bílého lva byly v minulosti udělovány za roztodivných okolností. Připomněl vyznamenání třeba vyznamenání pozdějšího italského diktátora Benita Mussoliniho, který řád obdržel ve 20. letech 20. století za propagaci husitství a myšlenky československé samostatnosti. Za komunistického režimu byl podle Zemana řád do jisté míry degradován. „Když se podíváme na spektrum vyznamenaných, je to spíše patologické muzeum než cokoli jiného,“ řekl.