Na Hradě vznikla výstava věnovaná státním vyznamenáním

Na Pražském hradě byla dnes otevřena nová stálá výstava, která se věnuje historii i současnosti státních vyznamenání. Muzeum Řádu bílého lva si mohou zatím návštěvníci prohlédnout v rámci průvodcovských prohlídek organizovaných Kanceláří prezidenta republiky (KPR), od února se stane součástí jednoho z návštěvnických okruhů. K vidění bude také během dne otevřených dveří, který Pražský hrad chystá na 7. prosince. Novinářům to dnes řekli zástupci KPR.

Podle prezidenta Miloše Zemana s ideou vzniku muzea, které by se věnovalo nejvyššímu státnímu vyznamenání, tedy Řádu bílého lva, přišel již na počátku 20. let minulého století Jiří Guth-Jarkovský, který na Pražském hradě působil jako ceremoniář a navrhl statut řádu.

Podle mluvčího hradní kanceláře Víta Nováka se výstava zabývá historií Řádu bílého lva, ale i o dalšími státních vyznamenání. Je věnovaná i třeba držitelům státních vyznamenání nebo historii samotné hradní kanceláře a organizací, které jsou k ní přidruženy. V rámci muzea je tak k vidění i místnost, která se věnuje prvnímu československému prezidentu Tomáši Garrigueovi Masarykovi nebo část, ve které je nábytek z pracovny prvního českého prezidenta Václava Havla.

Představeny jsou třeba originální náčrty návrhu Řádu bílého lva, ukázky státních vyznamenání, vystavena je také první prezidentská standarta, která vlála na Pražském hradě v roce 2018. „Je tu i numizmatický kabinet, protože se na výstavě významně podílela Česká numizmatická společnost,“ řekl ČTK Novák.

Prezident Zeman poznamenal, že Řády bílého lva byly v minulosti udělovány za roztodivných okolností. Připomněl vyznamenání třeba vyznamenání pozdějšího italského diktátora Benita Mussoliniho, který řád obdržel ve 20. letech 20. století za propagaci husitství a myšlenky československé samostatnosti. Za komunistického režimu byl podle Zemana řád do jisté míry degradován. „Když se podíváme na spektrum vyznamenaných, je to spíše patologické muzeum než cokoli jiného,“ řekl.

  Z okna kladenské školy vypadla patnáctiletá dívka, zraněním podlehla

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..