Orbán vzkázal, aby lidé brali s klidem jeho šálu s mapou Velkého Maďarska

ČTK

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes po jednání s kolegy ze zemí Visegrádské skupiny (V4) svým kritikům vzkázal, aby brali s klidem jeho šálu s mapou takzvaného Velkého Maďarska, které zahrnuje území historických Uher s částmi sousedních zemí. Jeho doplněk, ve kterém se minulou neděli objevil na fotbalovém zápase, pobouřil sousedy Maďarska včetně Slovenska, na které dnes Orbán zavítal.

„Berte to s klidem. Fotbalový zápas je fotbalový zápas a politika je politika,“ řekl dnes maďarský premiér.

Kvůli tomu, v jaké šále se Orbán objevil na veřejnosti, se ukrajinské ministerstvo zahraničí rozhodlo předvolat si maďarského velvyslance. Slovenský ministr zahraničí Rastislav Káčer v souvislosti se šálou s vyobrazením historických Uher použil výrazy „hnus a humus“ a šéf české diplomacie Jan Lipavský Orbánovo počínání označil za nepřijatelné. Šéfa maďarské vlády kritizovalo i rumunské ministerstvo zahraničí.

Mapka na šále zahrnovala i části nynějšího Rakouska, Slovenska, Slovinska, Rumunska, Chorvatska, Srbska a Ukrajiny, které do konce první světové války patřily k Uherskému království v rámci Rakouska-Uherska. Maďarsko o tato území přišlo trianonskou mírovou smlouvou, která představuje pro mnohé Maďary dodnes trauma. Orbánovy připomínky Velkého Maďarska v posledních letech opakovaně vyvolávaly napětí ve vztazích se sousedy.

Hostitel dnešní schůzky visegrádské čtyřky v Košicích, slovenský premiér Eduard Heger, dnes krátce po příjezdu premiérů na jednání do zalesněných kopců nad východoslovenskou metropolí na facebooku uveřejnil fotografii, na které mají spolu s Orbánem kolem krku jednu šálu v barvách Slovenska. „Všiml jsem si, že Viktor Orbán má starou šálu, proto jsem mu dnes daroval novou,“ napsal ke snímku slovenský premiér.

Český předseda vlády Petr Fiala před dnešním jednáním řekl, že jeho formát umožní otevřenou diskuzi mezi „osmi očima“, během které bude možné mluvit i o nepříjemných věcech. V této souvislosti zmínil i Orbánovu šálu.

  V Němčicích nad Hanou se srazila lokomotiva a vlak, dva zranění

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com