1/8 finále. Výsledek.

V úterý se na mistrovství světa v Kataru hrály závěrečné zápasy první fáze kola play off.

Jako první nastoupily na hřiště týmy Maroka a Španělska.

A přestože byli Evropané v předposledním utkání 1/8 považováni za favority, reprezentanti Afriky se nehodlali vzdát.

Maročané vypadali ve své skupině pěkně a do play-off postoupili z prvního místa a nechali za sebou Chorvaty a Belgičany, ti posledně jmenovaní museli domů, částečně i díky dvěma nezodpovězeným gólům afrického týmu.

Tým Regragui má výbornou souhru, kvalitní pressing ve středu, snadno je nahrazuje poziční obranou, snadno vstupuje do boje, umí se přizpůsobit útoku soupeře a najít jeho slabiny, realizovat je ve svůj prospěch.

V každé linii Maročanů můžete najít skvělého umělce, který může týmu v rozhodující chvíli prospět.

V útoku je to Hakim Ziyech s filigránským driblinkem, který umí vystřelit na branku a dát klíčovou přihrávku.

Podpořit útok může i parta krajních obránců – Hakimi a Mazraoui, předvádějící výbornou práci u svých bran.

Ve středu mají Maročané Romaina Saisse, který je součástí kvarteta nejlepších v turnaji v odklízení míčků.

Španělé se naopak kvalifikovali do play off z druhého místa kvarteta G, když ztratili první lajnu s Japonci, když ve skupinové fázi prohráli s Asiaty v přímém souboji.

V reportážní hře se svěřenci Luise Enriqueho museli utkat s týmem, který se nechystá žádat o míč, ale ví, jak dobře zahrát protiútok.

Ve skupině se s tím Španělé potýkali a soupeři (s výhodou Španělů v držení míče) měli šancí dostatek.

A ačkoliv v aktivech Španělů porážka Kostariky (7:0), zatímco s Němci a Japonci uhráli v každém zápase jen o gól.

Ale změnit přístupy, soudě podle prohlášení trenéra, sebevědomého ve svůj tým, Španělsko nechtělo.

„Styl měnit nebudeme. To ale neznamená, že musíme ovládnout celých 90 minut. Na mistrovství světa hraje Španělsko dobře, s výjimkou deseti minut s Japonskem, “řekl Luis Enrique a dal lídrům pauzu v předchozím zápase.

Hokejovou dvacítku čeká ve čtvrtfinále MSJ repríza loňského finále

Důležité je podotknout, že poprvé na turnaji se v základu prosadil nejlepší střelec Španělů Alvaro Morata (tři branky vstřelené pěti střelami na branku).

Alvaro se navíc stal druhým hráčem národního týmu, který skóroval v každém z prvních tří zápasů mistrovství světa.

Jak se dalo předpokládat, Španělé se hned od začátku zmocnili míče a marocký celek se soustředil na obranu. A přestože týmy neměly žádné speciální momenty, protiútoky Afričanů vypadaly zajímavěji.

Celkově hra vypadala nudně. Španělsko se snažilo útočit, ale fotbalisté Maroka se kompetentně uzavřeli v obraně, nedávali soupeři prostor.

0:0 – spravedlivý výsledek základní hrací doby. V prodloužení měli soupeři po jedné šanci, ale neproměnili je a hra se pomalu blížila k penaltovému rozstřelu.

Snad není nutné podrobně malovat, jak to bylo. Stačí říct, že Španělé nedali ani jednu penaltu.

3:0 – a marocký tým (dříve jen jednou, před 36 lety hrál play off mistrovství světa) jde do čtvrtfinále.

Její soupeřku v dalším kole určil zápas Portugalsko – Švýcarsko.

To je dvojice, kde měl favorit před setkáním nejsolidnější kurz, který činil 2 body. To znamená, že se očekávala důstojná konfrontace.

Oba týmy ve svých skupinách soupeře dvakrát přehráli a jednou prohráli. Pokud ale Švýcaři předvídatelně prohráli s Brazilci (0:1), tak „evropští Brazilci“ nebyli připraveni na „skromnou“ Jižní Koreu (1:2).

Portugalsko a Švýcarsko se tedy střetly v osmifinále. Co říci k tomuto zápasu.

Aby se neřeklo, že to Švýcaři nezkusili. Snažili se, útočili, ale dopadlo to pro ně, mírně řečeno, méně úspěšně než Portugalsko, které otevřelo skóre v 17. minutě.

Po najetí míče z levého křídla vtrhli Portugalci do pokutového území, kde si Ramush po přihrávce od Felixe míč zpracoval a zasadil kousavou ránu na blízkou devítku od Sommera.

Sparta si s chutí zastřílela a vede tabulku! Plzeň měla nabito, Boleslav slaví důležitou výhru

Ve 33. minutě zorganizovali Portugalci další gól. Fernandes se zavěsil z rohu hřiště k brankářské čáře, kde si zpoza švýcarských obránců vyskočil 39letý Pepe a hlavou vrazil míč do levého dolního rohu!

V zásadě na tom byla hra vytvořena. Ano, Švýcaři se snažili, ale dnes nebyl jejich den.

To se ukázalo, když v 51. minutě vstřelili Portugalci třetí gól. Pak více. A dál. Konečné skóre zápasu 6:1 je příliš výmluvné a mluví za vše.

Pozoruhodné je, že šampionát byl ve znamení prvního hattricku – Goncalo Ramos sám třikrát skóroval a ještě jednou asistoval svému parťákovi.

Pyrenejci postupují do čtvrtfinále, kde se utkají s národním týmem Maroka. Snad si někdo řekne, že jde o nejpřijatelnějšího soupeře ze všech dvojic.

Ale Španělé si to také mysleli – někdy je fotbal tak nepředvídatelný a v tom je jeho kouzlo.

Mistrovství světa 2022 je o prvním víkendu. Čtvrtfinálové zápasy jsou na programu 9. a 10. prosince.

Zajímavé zápasy pro vás a klidné nebe nad hlavou.